Hétfőn sem sikerült minden vitatott kérdésben megállapodni, így kedden is folytatódik Berlinben a közös kormányzásra készülő német pártok koalíciós tárgyalása, amit az eredeti tervek szerint már vasárnap be kellett volna fejezni.
Szerepelt a tervekben az is, hogy szükség esetére fönntartanak két pótnapot is, vagyis a delegációk tagjai szabaddá teszik a hétfőt és a keddet is. Ez jó ötletnek bizonyult, mert a koalíciós szerződés tervezete hétfő estére sem készült el – emelte ki az NTV hírtelevízió.
Az új terv szerint az Angela Merkel kancellár által vezetett Kereszténydemokrata Unió (CDU), valamint testvérpártja, a Horst Seehofer bajor kormányfő által irányított Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) kedden tovább tárgyal a Martin Schulz elnöksége alatt álló Németországi Szociáldemokrata Párttal (SPD). Meglehet, az utolsó tárgyalási forduló éjszakába nyúlik, és a 2013-ban kezdett közös kormányzás folytatásáról szóló megállapodás tervezetét majd csak szerdán, a tavaly szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag) választás utáni 135. napon mutatják be – jelentette több hírportál.
Az utolsó vitatott kérdések közé tartozik az állami és a magán biztosítótársaságokon alapuló duális betegbiztosítási rendszer jövője, a határozott időre szóló munkaszerződésre vonatkozó szabályok átalakítása és a minisztériumok elosztása a három párt között. Utóbbi üggyel kapcsolatban az ARD országos köztelevízió szerint az SPD-ben egyre többen nyilvános állásfoglalást sürgetnek Martin Schulztól arról, belépne-e a kormányba.
Ez azért fontos kérdés, mert a pártelnök a Bundestag-választás után kijelentette: nem vállalna miniszteri tisztséget egy Angela Merkel által vezetett kormányban, de az utóbbi hetekben ezt nem volt hajlandó megerősíteni. Rendre azt mondta nyilatkozataiban, hogy először a politika tartalmáról kell megállapodni, és utána jöhetnek a személyi kérdések. Sajtóértesülések szerint viszont pártja vezetőtestületei előtt világossá tette: igényt tart az alkancellári tisztségre és egy miniszteri tárcára. Most sokan attól tartanak az SPD-ben az ARD szerint, hogy veszélybe kerülhet a koalíciós szerződés tervezetéről tartandó pártszavazás, ha Martin Schulz továbbra is bizonytalanságban tartja őket a kormányzati szerepvállalás kérdésében.
A koalíciós tárgyalás után az SPD tagságának szavaznia kell a koalíciós szerződés tervezetéről. Akkor léphetnek ismét szövetségre a CDU/CSU-val, ha a nagyjából 450 ezer párttag többsége elfogadja a szerződéstervezetet. Egyelőre nincsenek reprezentatív adatok a tagság körében uralkodó véleményáramlatokról, de tudható, hogy a januárban tartott rendkívüli kongresszuson az alapszervezeteket képviselő küldöttek szűk többséggel, 56,3 százalékos arányban szavazták meg, hogy hivatalos tárgyalás kezdődjön az újabb koalícióról a CDU/CSU-val.
Levélben szavazhatnak a tagok; azok vehetnek részt a szavazásban, akiket február 6. előtt vettek föl a pártba; a levelek postázásától a szavazatok összesítéséig két-három hét telhet el. Az új német szövetségi kormány így húsvét körül alakulhat meg. Ez lenne a harmadik nagykoalíció és a negyedik kormány Angela Merkel vezetésével.