A német kormányfő és a francia államfő felszólította vasárnap Oroszországot, hogy gyakoroljon „maximális nyomást” a szíriai tűzszünet azonnali életbe léptetése érdekében.
Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében Angela Merkel és Emmanuel Macron létfontosságúnak nevezte, hogy „gyorsan és teljes mértékben végrehajtsák az ENSZ Biztonsági Tanácsa által szombaton egyhangúlag elfogadott határozatot, amely harmincnapos tűzszünet haladéktalan kihirdetését követeli Szíriában, hogy a humanitárius segélyszállítmányok eljuthassanak az ostromlott Kelet-Gútába” – közölte a berlini kormányfői hivatal.
Merkel és Macron felszólította Oroszországot, hogy gyakoroljon maximális nyomást a szíriai rezsimre a légitámadások és a harcok azonnali felfüggesztése érdekében.
A tűzszünet segélyszállítmányok eljuttatásán kívül súlyos betegek kimenekítését is célozza a harcok tépázta területekről.
Vlagyimir Putyin tájékoztatta a német kancellárt és a francia köztársasági elnököt azokról a gyakorlati lépésekről, amelyeket az orosz fél tesz a lakosság evakuálása, a humanitárius szállítmányok eljuttatása és az orvosi segítségnyújtás érdekében – közölte a Kreml szóvivője. A felek között kiemelt téma volt, hogy a harci cselekmények leállítása nem terjed ki a terrorista csoportosulások elleni hadműveletekre – tette hozzá.
Irán vasárnap bejelentette, hogy a szíriai kormányt támogató erők a tűzszünet ellenére vasárnap továbbra is támadták Damaszkusz közelében a felkelők egy zárványterületét.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) is harcokról számolt be. Értesülései szerint légitámadásokban és tüzérségi tűzben meghalt kilenc ember, harmincegy pedig megsebesült a Damaszkusztól keletre fekvő elővárosoknak a lázadók uralta részein. A központ ugyanakkor megjegyezte, hogy a bombázások nem voltak olyan hevesek, mint a hét előző napjain, és a szombat éjszaka volt a héten a legnyugodtabb.
Törökország miniszterelnök-helyettese, Bekir Bozdag vasárnap közölte, hogy a tűzszünet nem lesz hatással a török katonai támadásra Szíria északnyugati, kurdok uralta részén, Afrínban.