Az orosz fegyveres erők szíriai tűzszüneti megfigyelőközpontja és a damaszkuszi vezetés úgy döntött, hogy a civil lakosságot, illetve a betegeket és a sebesülteket azonnal evakuálni kell az ellenzéki fegyveresek uralta Kelet-Gútából – jelentette be hétfőn Jurij Jevtusenko vezérőrnagy, a hmejmími orosz légi támaszponton működő központ igazgatója.
Jevtusenko elmondta, hogy keddtől Dúma és Arbil települések térségében reggel kilenctől délután kettőig lesz humanitárius tűzszünet. A fegyvernyugvás idejére a szíriai kormányerők felfüggesztik a „terroristák” elleni csapásokat.
Moszkva és a damaszkuszi vezetés is következetesen terroristának nevezi a Bassár el-Aszad szíriai elnök ellenzékéhez tartozó fegyveres csoportokat.
A vezérőrnagy kiemelte, hogy a szíriai Vörös Félhold segítségével humanitárius folyosót alakítottak ki a lázadók uralta térséget elhagyni kívánó polgári lakosok részére.
Jevtusenko egyben felszólította a Kelet-Gútában tevékenykedő ellenzéki milíciákat, tegyék lehetővé a civilek távozását többek között azzal is, hogy eltávolítják az aknákat a humanitárius folyosóhoz vezető útvonalakról. Ugyanakkor elmondta, hogy a felkelő csapatok több száz túszt, köztük nőket és gyermekeket tartanak fogva.
Mint mondta, dacára az ENSZ Biztonsági Tanácsa által határozatban sürgetett, 30 napos tűzszünetnek, Kelet-Gútában fokozódik a feszültség. Az orosz központ adatai szerint a kelet-gútai ellenzéki fegyveresek folyamatosan megsértik a fegyvernyugvást.
A Dzsejs al-Iszlam nevű iszlamista csoport 228 aknavető gránátot és ágyúlövedéket lőtt ki az utóbbi egy hétben Damaszkusz térségére, aminek következtében négy ember életét vesztette, több mint 50-en megsebesültek.
Linda Tom, az ENSZ egyik szóvivője a nap folyamán közölte: a kormányerők hadműveletei az utóbbi két napban legalább 30 ember, köztük nők és gyermekek életét követelték Kelet-Gútában. A világszervezet mozgósított, s készen áll, hogy azonnal életmentő konvojokat indítson Kelet-Gúta térségeibe, s támogassa a több száz beteg és sebesült evakuálását, amint a körülmények lehetővé teszik – tette hozzá.
Az ENSZ becslései szerint 400 ezren élnek a kelet-gútai térségben. A kormányerők ostroma miatt súlyos az élelmiszerhiány, és akadozik az orvosi ellátás is. Damaszkusz ráadásul egy hete példátlan intenzitású légitámadásokat indított a főváros mellett található térség ellen.