Több százezer élhetetlen otthon a brit lakáspiacon

Az ingatlanárak teljesen elszálltak, így a fiataloknak veszélyes és egészségtelen helyek jutnak.

Gergely Károly
2018. 02. 12. 13:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit kormány közelmúltban végzett felmérése szerint közel 338 000 kiadó lakás van olyan állapotban, hogy lakói biztonságára és egészségére is káros lehet. E lakások túlnyomó többsége fiataloknak van kiadva, akik kénytelenek szembenézni olyan problémákkal, mint a patkányok jelenléte, a penészedő falak vagy az átázó tetőszerkezetek. A Shelter (menedék) alapítvány által a közelmúltban közzétett jelentés szerint hasonló körülmények sújtják a legszegényebb rétegeket is, főleg azokat, amelyek államilag támogatott otthonokban laknak. A biztonságos lakhatás kérdése a 71 életet követelő, júniusi Grenfell Tower-tragédia után ismét a figyelem központjába került.

A legtöbb fiataloknak kiadott, rossz állapotban lévő lakás Anglia középnyugati részén található, ahol rengeteg Viktória-korabeli, azaz százévesnél jóval idősebb ház a mai napig használtban van. A Munkáspárt egyik képviselője, Karen Buck nyilatkozata szerint „az országban több mint egymillió lakás lakhatásra alkalmatlan állapotban van, veszélyeztetve lakói egészségét és néha biztonságát is”. Hozzátette, hogy „ennek ellenére a főbérlőknek semmi kötelességük nincs arra nézve, hogy a tulajdont lakhatásra alkalmas állapotban adja át a bérlőknek”.

Az elmúlt hét évben a lakásbérlés ára közel 15 százalékkal emelkedett. A tavaly májusi adatok alapján az országos átlag 901 fonton állt egy hónapra, ez megközelítőleg 325 000 forint. Ez különösen érzékenyen érinti a harmincöt év alattiakat, akik így a minél alacsonyabb árakra vadásznak. Mivel az egyetemek nagy többsége csak az első évben biztosít kollégiumi szállást, minden másod- és harmadéves kénytelen lakást bérelni, amit legolcsóbban magáncégeken keresztül lehet megoldani. Azonban a – viszonylagos – olcsóság kockázattal jár: a főbérlők sokszor kihasználják azt, hogy az egyetemisták nincsenek tisztában a jogaikkal, illetve hogy sokszor nincs más opciójuk. Az Anglia északi részén elhelyezkedő Newcastle-ben tanuló egyik diák, Adam Derbyshire például arra panaszkodott lapunknak, hogy a főbérlők sokszor semmibe veszik a fiatalok kéréseit, sokszor egész egyszerűen nem válaszolnak nekik.

Ezt támasztja alá Dani Rowlands manchesteri diák története is, aki elmesélte, hogy ugyan ígéretet kaptak arra, hogy a többedmagával bérelt lakás lakható állapotban lesz a beköltözést megelőzően, a tulaj azóta halogatja a problémák megoldását. A diákok és lakástulajdonosok közötti feszültséget tovább élesíti az, hogy a bérlők rossz élményeit összegyűjtő, őket segíteni hivatott Facebook-csoport megteremtőjét többen is perrel fenyegették rágalmazásra hivatkozva. Azonban az érem másik oldalát is muszáj megemlíteni: Tim Whiteley főbérlő azt magyarázta, hogy sokszor úgy érzi, a bérlők gyakran felelőtlenek, és másokat hibáztatnak a saját gondatlanságuk miatt előforduló hibákért. „Persze, rengeteg rossz főbérlő van, de rossz ügynökből még több akad. Nem hiszem, hogy azok a független vállalkozók, akik mindent ingatlanba fektetnek be, azzal terveznek, hogy majd jól lehúzzák a lakókat” – mondta el lapunknak a Manchesterben több lakást is kiadó vállalkozó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.