Trump nagyszabású infrastrukturális beruházásokat jelentett be

Lefaragja a szociális kiadásokat, és növeli a védelemre költendő pénzt az amerikai elnök.

MTI
2018. 02. 12. 21:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hétfőn előterjesztett 2019-es költségvetési terv keretében a nagyszabású infrastrukturális beruházásokat és a védelmi kiadások növelését vázolta Donald Trump amerikai elnök.

Trump 4400 milliárd dolláros költségvetési tervezete a 2019-es költségvetési évre jelentősen megnövelve tartalmaz védelmi kiadásokat és jelentősen csökkentve egyes alanyi jogon járó szociális kiadásokat, köztük például az idősek egészségügyi ellátását segítő Medicare vagy a szegény rétegeket támogató Medicaid programokat. A terv tartalmazza az amerikai–mexikói határon építendő fal költségeit, valamint a régóta várt infrastrukturális beruházásokra vonatkozó elképzeléseket is.

A Hatékony, hasznos, megbízható: egy amerikai költségvetés címet viselő tervet az elnök a Fehér Házban elmondott beszédében körvonalazta.

A terv 18 milliárd dollárt különítene el a déli határfalra, 85,5 milliárdot szánna a veteránok egészségügyi ellátásának javítására, 13 milliárdot irányoz elő az ópiáttartalmú kábítószerek rendkívül elterjedt fogyasztásának visszafogására és a kábítószerfüggők kezelésére.

A javaslat leginkább várt eleme az amerikai infrastruktúra megújítására, újjáépítésére vonatkozik. Erre a Fehér Ház 1500 milliárd dollárt kívánna fordítani. Trump az amerikai utak, országutak, hidak és más infrastrukturális elemek teljes megújítását vázolta fel, s elemzők szerint egyúttal megváltoztatná annak módját is, ahogyan a szövetségi állam kezeli az infrastrukturális beruházásokat. Az eddiginél jóval nagyobb felelősség hárulna az államokra, ez azonban egyúttal a helyi adók jelentős emelését is előrevetíti.

A tervet bejelentő beszédében Trump leszögezte: „sürgősen szükség van az Egyesült Államok összeomló infrastruktúrájának újjáépítésére”, és hozzátette, hogy „ez lesz Amerika történetének legnagyobb és legbátrabb infrastrukturális beruházása”.

Kormányzati forrásokra hivatkozó elemzők megjegyezték: a tervezet kiindulópont a kétpárti tárgyalásokhoz. A javaslatnak ugyanis ahhoz, hogy a 100 tagú szenátusban elfogadják, 60 voksra van szüksége, ám a republikánusok többsége csupán 51:49 arányú, tehát a megszavazásához demokrata párti politikusok egyetértésre is szükség van. A terv felvázolása után viszont a Demokrata Párt vezető szerve, a Demokrata Országos Bizottság közleményben jelentette be, hogy „Trump terve csupán az amerikai dolgozók kárára tett újabb adomány a vállalatoknak és a gazdag beruházóknak”.

Beszéde előtt Donald Trump Twitter-bejegyzésben közölte: itt az ideje, hogy az Egyesült Államok saját magára költsön, miután „bután kiadott 7000 milliárd dollárt a Közel-Keleten”. A beszéd után az elnök találkozott több szövetségi állam – köztük Wisconsin, Maine, Virginia és Louisiana – kormányzójával és tisztségviselőivel, hogy megvitassa velük a várható fejlesztéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.