„A világnak új erőfeszítésekre van szükség ahhoz, hogy megszabaduljon a nukleáris fegyverektől, még ha több ország tévesen azt is gondolja róluk, hogy biztonságosabbá teszik a világot” – jelentette ki hétfőn az ENSZ-főtitkár a leszerelési konferencia ülésén Genfben.
António Guterres szerint a nukleáris kísérleteket és a vegyi fegyverek használatát övező tabuk megdőlni látszanak, a taktikai nukleáris fegyverekről szóló tárgyalások pedig rendkívül veszélyes irányba haladnak. A főtitkár a nukleáris kísérletekkel kapcsolatosan Észak-Koreát, a vegyi fegyverek használatával kapcsolatosan Szíriát emelte ki.
Az ENSZ-főtitkár kijelentette, hogy új kezdeményezéssel áll elő annak érdekében, hogy fellépjenek ezekkel és más, a fejlett technológiájú fegyverek új nemzedéke által jelentett kockázatokkal szemben. „A nemzetközi közösségnek sürgősen új, közös képet kell kialakítania a leszerelésről és a fegyverzet-ellenőrzésről” – mondta.
Guterres szerint az országok között újjáéledő feszültségek veszélyeztetik a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásában elért haladást. Mint mondta, erre utal például az, hogy százötvenezer nukleáris fegyver van a különböző országok tartalékában. Emlékeztetett arra, hogy az ENSZ közgyűlése által a tömegpusztító fegyverek teljes körű felszámolásáról szóló hozott határozat alkalmazását a különösen jelentős fegyverarzenállal rendelkező nagyhatalmak vonakodása akadályozza.
Az ENSZ-főtitkár egyúttal sajnálkozását fejezte ki azt illetően, hogy egyes országok „feladták” a katonai kiadások és a fegyveres erők csökkentésére irányuló célt, és – mintegy ennek eredményeként – a fegyverkereskedelem még sohasem számított ennyire nyereségesnek a hidegháború óta. „A fegyvereket mindennapi fogyasztási cikként értékesítik és forgalmazzák” – tette hozzá.