A csoda születése előtti pillanatnak lehetünk szemtanúi a Koreai-félszigeten a diplomáciai áttörésnek köszönhetően – idézte a szöuli elnöki hivatal Kono Taro japán külügyminisztert hétfőn.
A dél-koreai hírszerzés vezetőjével, Szuh Hunnal való tokiói találkozóján Kono elismerően nyilatkozott a dél-koreai diplomáciai erőfeszítésekről,ugyanis nagy szerepe volt abban, hogy az enyhülés jelei tapasztalhatók a félszigeten.
Szuh phenjani és washingtoni látogatásának eredményeiről tájékoztatta a japán diplomácia vezetőjét. A tisztségviselő kedden Abde Sindzó japán miniszterelnökkel és Szuga Josihide kormányfőtitkárral is találkozik – írta közleményében a Kék Ház.
A kedvező fejlemények ellenére Japán és Dél-Korea megegyezett abban, hogy fenntartják a maximális nyomást Észak-Koreán, amíg valódi lépéseket nem tesz a rakéta- és atomprogramját illető aggodalmak eloszlatására – hangsúlyozta sajtótájékoztatóján Kono. A külügyminiszter nem mondta el, pontosan mit várnak Phenjantól.
A japán diplomácia vezetője felajánlotta, hogy országa szükség esetén pénzügyi forrásokkal segíti a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrzéseit. Kono jelezte: amerikai és dél-koreai együttműködéssel szeretné megoldani az Észak-Korea által évtizedekkel ezelőtt, hírszerzési céllal elrabolt japán állampolgárok ügyét.
Év eleje óta az enyhülés jelei mutatkoznak a Koreai-félszigeten. Phenjan számos békülékeny gesztust tett, amelyeket Szöul kedvezően fogadott. A szöuli elnöki hivatal bejelentette, hogy Mun Dzsein államfő április végén találkozik Kim Dzsongun észak-koreai vezetővel az országaikat elválasztó demarkációs vonalon. Több mint egy évtizede nem tartottak legfelsőbb szintű tanácskozást Dél-Korea és Észak-Korea között.
Rex Tillerson: sok még a tennivaló Trump és Kim tárgyalása előtt
Az amerikai külügyminiszter szerint még sok a tennivaló, mielőtt az amerikai és észak-koreai vezetők találkozhatnak.
„Sok lépést kell még tenni, megállapodni a helyszínről és a témakörökről... Még semmit sem hallottunk közvetlenül Észak-Koreától, de reméljük, hogy valamit hallani fogunk tőlük” – mondta hétfőn a Nigériában tartózkodó Rex Tillerson a sajtónak Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető legkésőbb májusra tervezett találkozójával kapcsolatban.
Tillerson nem mondott részleteket a szóba jöhető témakörökről, és a helyszín találgatása elől is kitért. Amerikai kormányzati illetékesek azt mondták, hogy nem szabnak újabb feltételeket a tárgyalásokhoz.
A májusi lenne a két ország vezetőinek az első találkozója, és óriási áttörésnek számítana az észak-koreai rakéta- és atomprogramja miatt kialakult válság megoldása szempontjából – jegyezte meg a Reuters hírügynökség.
Tillerson egy nappal rövidebbre vette első afrikai körútját, hogy otthon sürgős munkákkal foglalkozhasson.
A phenjani vezetővel Donald Trump amerikai elnök is tárgyalni készül, találkozójukra várhatólag május végéig sor kerül.