Bocsánatot kért a Facebook az ősi vénuszszobor cenzúrázásáért

A Facebook a felhasználó négyszeri fellebbezése ellenére is csupán „malőrnek” tekinti az esetet.

MTI
2018. 03. 01. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bocsánatot kért a Facebook azért, mert korábban cenzúrázta a világ egyik legősibb vénuszszobrát, pornográfnak találva azt.

A cég egyik szóvivője csütörtökön kért hivatalosan bocsánatot a „malőrért”. Mint fogalmazott, a közösségi oldal irányelvei ugyan nem engedik a meztelenséget ábrázoló vagy sugalló tartalmakat, ám a szobrok kivételt képeznek, ezért engedélyezni kellett volna a bejegyzést.

A mintegy 30 ezer éves willendorfi vénuszról készült fotót az olasz művészetpártoló Laura Ghianda posztolta ki a Facebook-oldalára, ám azt nem helyénvaló tartalomnak minősítette a Facebook, és törölte, annak ellenére, hogy az olasz nő négyszer fellebbezett a döntés ellen.

A The Art Newspaper honlapján korábban megjelent cikk szerint Ghianda első decemberi Facebook-posztját, amelyben elítélte a közösségi oldal cenzúráját, több mint hétezren osztották meg. A felháborodott nő akkor azt üzente, hogy az „emberi kultúra és a modern intellektualizmus elleni háborút nem fogják tolerálni”.

A willendorfi vénusz a bécsi Természettudományi Múzeum gyűjteményének ékköve. A mindössze 11 centiméteres szobrot, amelyre 1908-ban bukkantak Wachau térségében, a nőiesség és a termékenység egyfajta ikonjának tartják a művészettörténészek.

A bécsi múzeum januárban maga is kérte a Facebookot, engedélyezze, hogy a vénuszszobrot továbbra is a maga meztelenségében mutassák be. „A látogatók soha nem panaszkodtak a női alak meztelenségére. Nincs ok arra, hogy befedjük a willendorfi vénuszt, eltakarjuk meztelenségét sem a múzeumban, sem a közösségi oldalon” – reagált korábban az intézmény.

Nem ez az első alkalom, hogy a Facebook művészeti alkotásokat cenzúráz, február elején tárgyalta egy párizsi bíróság Frédéric Durand-Baissas francia tanár keresetét, aki beperelte a közösségi oldal működtetőit, mert lezárták oldalát, amikor posztolta Gustave Courbet világhírű alkotását, A világ eredetét, mert az a meztelen női altestet ábrázolja, beleértve a szeméremtestet. Az ügyben várhatóan március 15-én hoznak ítéletet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.