Diego Roda nem a rejtőzködő milliárdosok táborát erősíti. A kelet-szlovákiai Nagymihályban (Michalovce) épült fényűző rezidenciájának garázsában tárolt négy tűzpiros Ferrariját büszkén szokta mutogatni a helyi újságíróknak. Több interjúban is eldicsekedett vele, hogy egyenként több mint egymillió euróból vásárolt autói értéke pár év alatt megduplázódott, mivel az olasz autógyár alacsony szériájú modelljeiből választott. Diego Roda inkább a magyarországi autópályákat szereti, itt próbálgatja az autócsodákat, és nagyon elégedett lesz, ha végre Pesttől egészen Kassáig fog érni a sztráda.
Egyébként ő volt az az illető, aki 2015 őszén alaposan összetörte sportautójának jobb elejét a Váci úton. Épp a szervizből vitte volna haza, de állítása szerint megcsúszott egy olajfolton. Akciója szerencsére amatőr videón is megtekinthető. Az ártatlan bulvárinterjúkból eddig csak az derült ki, hogy Roda a nappalijába is be tud állni luxusjárműveivel, de hogy vagyonát honnan szerezte, az már kevésbé. Csak annyit árult el, hogy számos cége van. Valójában nagyon nagyban utazik, 2012-től 2017-ig biogázerőművek létesítésére szerzett 8,3 millió euró uniós támogatást. Itt például az tekinthető meg, mennyire elégedetten rágcsálja szivarját a volán mögött, miközben 9000-es fordulatig nyomja üresben a Ferrarinak. Itt pedig a pesti Arany János utcában gyorsul.
Ám Ján Kuciak újságíró múlt csütörtöki meggyilkolása alaposan felforgatta életét, és már országos szinten érdeklődik utána a média. És nemcsak a média, csütörtökön kiterjedt razziát tartott a rendőrség Nagymihályban és a nem messze lévő Tőketerebesen (Trebisov). Az ellenőrzések és házkutatások során Rodával együtt hat olasz állampolgárt vettek őrizetbe, közöttük ott van Antonino Vadala, a Kuciak utolsó tényfeltáró cikkében központi szerepet betöltő olasz vállalkozó. A rendőrök kábítószert, töltényeket, szúró- és vágófegyvereket, valamint egy maroklőfegyvert is lefoglaltak.
Mint a 27 évesen meggyilkolt Kuciak cikkéből kiderült, a calabriai 'Ndrangheta maffiacsoport szlovákiai meghosszabbított karjaként Vadala az érdekhálózatok kiépítésének mestere. Fiának közös cége van a tőketerebesi ügyész fiáéval, nem meglepő módon ez a cég is vastagon benne volt uniós támogatások eltérítésében. Egy rokona, a szintén Szlovákiában tevékenykedő Sebastiano Vadala zsarolásért állt már bíróság előtt. A család zsarolással vett művelés alá illetéktelenül földeket, és vett fel utánuk vaskos uniós támogatásokat.
Tevékenységüket fenyegetés, zsarolás, kényszerítés, lefizetett tanúk és pár bírósági tárgyalás gazdagítja. Vadala legnagyobb beépülési hadművelete egyébként a pozsonyi kormányt célozta, mégpedig sikerrel. Közös cége volt Mária Troskovával, az egykor még modellkedéssel is foglalkozó fiatal hölggyel, aki hihetetlen karriert befutva ma Robert Fico kormányfő tanácsadójaként dolgozik. A Sme pozsonyi napilap eközben megszólaltatta Antonio Nicaso maffiaszakértőt, aki azt a nyugtalanító információt közölte, miszerint nemcsak a hírhedt 'Ndrangheta tagjai fészkelték be magukat Kelet-Szlovákiába.
A szlovák ellenzék hangosan követeli a belügyminiszter és a rendőrfőkapitány lemondását. Egy tárcavezető már amúgy is belebukott a botrányba, Marek Madaric kulturális miniszter erkölcsi okokkal magyarázta, miért nem képes tovább ellátni feladatát. A kormányon belüli feszültség tapintható, a csütörtöki kormányülés után a miniszterek a hátsó ajtón menekültek el a média munkatársai elől.
A nyomozás a lehető legnagyobb erők bevonásával folyik, a belügyminiszter tájékoztatása szerint a szlovák szervek felvették a kapcsolatot az Europollal és a brit Scotland Yarddal. Mivel uniós kifizetéseket is érintő ügyről van szó, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is jelezte, hogy követi a felszínre kerülő információkat.