Közös vacsora, mosolygás – évtizedes szünet után ül egy asztalhoz a két Korea

Csúcstalálkozót tartanak a demilitarizált zónában, Phenjan már a nukleáris leszerelést is belengette.

Ruzsbaczky Zoltán
2018. 03. 06. 12:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csúcstalálkozót tart április végén a két Korea a határon fekvő Panmindzsonban – ezt a szöuli államfői hivatal jelentette be, miután Mun Dzsein elnök küldöttsége visszatért kétnapos phenjani útjáról. A delegációt hétfőn Kim Dzsongun észak-koreai vezető is fogadta, együtt vacsoráztak, a kiadott képek tanúsága szerint a hangulat már-már barátságos volt.

Csung Ejjong, a küldöttség vezetője kedden ráadásul úgy nyilatkozott, hogy Észak-Korea nem tartja szükségesnek nukleáris fegyverzete megtartását, ha nem érzi magát katonailag fenyegetve, és a rezsim biztonsága garantált. Csung elmondása szerint Phenjan Washingtonnal is hajlandó tárgyalni a nukleáris leszerelésről és a kapcsolatok normalizálásáról.

Ez hatalmas előrelépésnek látszik azután, hogy sokáig kizártnak tűnt, hogy Phenjan lemondjon atomprogramjáról, igaz, a mostani bejelentéssel is vigyázni kell, hiszen a jelenlegi helyzetben igencsak nehezen elképzelhető, hogy Észak-Korea „ne érezze magát fenyegetve”.

Az persze még kérdéses, hogy összejön-e a várva várt amerikai–észak-koreai kapcsolatfelvétel is, mindenesetre annyit tudni lehet, hogy a déli küldöttség két tagja hamarosan az Egyesült Államokba utazik, ahol beszámol a phenjani látogatásról. Ha Washington kötélnek áll, az hatalmas siker lenne a közvetítői szerepet felvállaló szöuli diplomácia számára. Az amerikaiak támogatása nélkül ugyanis, hiába az áprilisi csúcstalálkozó, viszonylag kevés területen érhetnének el haladást.

A mostani bejelentés súlyát az mutatja meg igazán, hogy több mint egy évtizede nem volt már legfelső szintű tanácskozás Dél-Korea és Észak-Korea között. Az évtizedes ellenségeskedést, amelyet Phenjan nukleáris fegyverprogramja, illetve az erre válaszul kiszabott nemzetközi szankciók okoztak, az év elején sikerült némileg megtörni: Kim Dzsongun békülékeny újévi beszédére válaszul Mun Dzsein meghívta az északiakat, hogy vegyenek részt a phjongcshangi olimpián.

A játékok alatt az északiak mindent bevetettek, hogy diplomáciai áttörést érjenek el, Kim saját húgát küldte el a megnyitóra, aki miközben mosolyogva fogott kezet a déli elnökkel, tudomást sem vett a tőle egy méterre ülő amerikai alelnökről.

Mike Pence-nek nem esett nehezére viszonozni az idegenkedést, hiszen – mint később kiderült – az északi küldöttség bolondot csinálva az amerikaiakból az utolsó pillanatban mondott le egy titokban leszervezett találkozót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.