Mark Zuckerberg személyesen fog megjelenni az amerikai kongresszus előtt

A Facebook-alapító a brit alsóházi meghallgatásra a helyettesét küldi el.

MN
2018. 03. 27. 17:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mark Zuckerberg többszöri felhívásra úgy döntött, hogy elmegy a washingtoni kongresszus előtt megtartandó meghallgatására – tudósított a CNN amerikai hírtelevízió.

A Facebook szakemberei elkezdték összeállítani a sikercég 33 éves alapítója kongresszusi megnyilatkozásának a stratégiáját, azzal számolnak, hogy a meghallgatásra heteken belül sor kerülhet.

A CNN szerint a Zuckerbergre nehezedő nyomás túl nagy lett a törvényhozók, a média és a nyilvánosság részéről ahhoz, hogy elkerülje a személyes megjelenést a washingtoni törvényhozásban.

Korábban az MTI is tudósított arról, hogy nyilvánosságra hozták: a Facebook alapító-vezérigazgatója nem kíván megjelenni a londoni alsóház illetékes bizottságának meghallgatásán, amelyen arról kérdezték volna, hogy a Cambridge Analytica (CA) nevű brit-amerikai politikai elemző és tanácsadó cég miként használhatott fel több tízmillió Facebook-profilt a 2016-os amerikai elnökválasztási kampányban.

A Cambridge Analytica egyik volt alkalmazottja a bizottság keddi meghallgatásán egyenes utalást tett arra, hogy egy hasonló profilú másik cég, amely „minden bizonnyal” együttműködött a CA-jel, a brit EU-tagságról 2016-ban tartott, a kilépést pártolók által szűk, 51,9 százalékos többséggel megnyert népszavazás eredményét is befolyásolhatta.

A The New York Times című amerikai és a The Guardian című brit napilap egyidejűleg közölt minapi feltáró riportja szerint a londoni székhelyű, New Yorkban is irodát fenntartó Cambridge Analytica 50 millió Facebook-oldal adatainak feldolgozásával igyekezett képet alkotni a célba vett amerikai választók politikai beállítottságáról, és ennek alapján személyre szóló reklámokkal, politikai üzenetekkel próbálta befolyásolni őket, tudtuk nélkül.

A Cambridge Analytica alapítói, illetve befektetői között van Steve Bannon, Donald Trump amerikai elnök volt tanácsadója, aki egy ideig a cég alelnöke volt, és Robert Mercer milliárdos, a republikánusok egyik fő anyagi támogatója.

Az ügyet feltáró oknyomozó médiatevékenységbe bekapcsolódott a Channel 4 nevű, kereskedelmi alapon működő, de közszolgálati feladatokat is ellátó brit televíziós csatorna. A Srí Lanka-i üzletembernek álcázott riporter a Channel 4 beszámolója szerint rejtett kamerájával felvette, amint Alexander Nix, a Cambridge Analytica vezérigazgatója elmondja, cége milyen lejárató kampányokkal tud hitelteleníteni politikai riválisokat.

A Cambridge Analytica állítólag még 2014-ben megszervezett egy kvízjátékot a Facebookon azzal a meghirdetett céllal, hogy a résztvevők elemzést kapnak tipikus személyiségjegyeikről. A játékban 270 ezer Facebook-profil tulajdonosa vett részt, és a cég az ő Facebook-ismerőseik hálózatának elérésével fért hozzá összesen 50 millió, zömmel amerikai Facebook-profil tulajdonosának adataihoz, tudtuk és beleegyezésük nélkül.

Mindezek alapján a londoni alsóház digitális, kulturális, média- és sportügyekért felelős bizottságának elnöke, Damian Collins a múlt héten levelet intézett Mark Zuckerberghez, kérve, hogy a Facebook vezérigazgatója jelenjen meg a bizottság előtt, és válaszoljon a testület kérdéseire.

Zuckerberg azonban a Facebook által kedden ismertetett válaszlevelében közölte: maga helyett vagy Mike Schroepfert, a cég technológiai vezetőjét, vagy Chris Cox termékfejlesztési ügyekben illetékes vezérigazgató-helyettest delegálná a meghallgatásra. Zuckerberg levele szerint ők azok, akik kellően széles körű szakértelemmel tudnak válaszolni a londoni parlamenti bizottság „e bonyolult ügyben” felmerülő kérdéseire.

Damian Collins a BBC-nek nyilatkozva kedden azt mondta: az alsóházi testület „jobb híján” Chris Cox termékfejlesztési vezérigazgató-helyettest várja a húsvéti parlamenti szünet utáni első héten.

Christopher Wylie, a Cambridge Analytica egykori kutatási igazgatója, aki elsőként tett közzé értesüléseket a Facebook-adatok gyűjtéséről és felhasználásáról, ugyanennek a bizottságnak a keddi meghallgatásán azt mondta: meggyőződése szerint az Aggregate IQ nevű kanadai adatkezelő társaság, amelynek szolgáltatásait az EU-népszavazás brexittáborát összefogó Vote Leave kampánycsoport használta, gyakorlatilag a Cambridge Analytica társcége volt, és merített a CA adatbázisából.

A Vote Leave csoportot az elmúlt napokban az a vád érte, hogy csalárd módszerekkel, más brexitpárti kampánycsoportokkal összejátszva túllépte törvényes kampányköltség-keretét. E vádakat a brit választási bizottság vizsgálja.

Wylie a keddi bizottsági meghallgatáson azt mondta: meg kell vizsgálni azt is, hogy az Aggregate IQ adathasználati tevékenysége megfelelt-e a törvényi előírásoknak a népszavazási kampányban.

A volt CA-alkalmazott szerint „teljesen észszerű az a feltételezés”, hogy az Aggregate IQ nagyon jelentős szerepet játszott a brexittábor népszavazási győzelmében, és az is, hogy az EU-referendumon más eredmény születhetett volna, ha nem történt volna „csalás”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.