Nem született időben egyezség az Egyesült Államokba gyermekként bevándoroltakat védő, még Barack Obama által indított, úgynevezett DACA-program beszüntetéséről és a bevándorlók helyzetének újfajta rendezéséről. A megoldást a demokraták és a republikánusok közötti politikai összetűzés és több bírósági döntés is bonyolítja. Jeff Sessions főügyész már tavaly bejelentette, hogy a bevándorlásnak ezt a formáját megszüntetik, időközben a kongresszus viszont képtelen volt döntésre jutni, pedig több tervezetet is szavazásra bocsátottak február közepén. Az elkeseredett kongresszusi vitában a republikánusok odáig mentek, hogy nyolc képviselőjük már kész volt támogatni egy demokrata indítványt, de még ez sem ment át. A határidő március 5-én járt le. Az ügy rendezése ugyanakkor kezdettől összefüggésben áll az amerikai–mexikói határon létesítendő fal építésével, finanszírozásával.
Az álmodozók (dreamers) néven emlegetett, papírok nélküli – részint fiatalkorú, részint felnőtt – menedékkérők így továbbra is bizonytalanságban vannak, nem nyílt meg előttük az út az állampolgárság megszerzésére, sőt a kitoloncolás lehetősége megint közelebb került hozzájuk. A DACA eddig 785 ezer menedékkérőt védett meg a kitoloncolástól. Végső soron a jogi védelem azért marad mégis időlegesen érvényben, mert több bíróságon korábban megtámadták a felfüggesztéséről szóló elnöki döntést. Donald Trump amerikai elnök a demokrata párti törvényhozókat okolja a kudarcért. Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője ellenben mind a republikánusokat, mind pedig a demokratákat felelőssé tette a megállapodás elmaradásáért. – Szörnyű, hogy a kongresszus kudarcot vallott – fogalmazott.
Az igazságszolgáltatás ugyanakkor már jelzi, hogy köztes bírósági ítéletekkel nem lehet működésben tartani a bevándorlási rendszert, a DACA lejárati idejét egyre kijjebb tologatni, a bevándorláspolitika átfogó reformjának kidolgozása egyértelműen a szövetségi adminisztráció feladata. Egy marylandi bíró hétfőn – meglehetősen ritka módon – egy bevándorlási ügyben kelt határozatába is belefoglalta, hogy remélhetőleg a kongresszus és az elnök elvégzi a dolgát, és az egész probléma rendeződik.
Az egyetlen átmeneti megoldás és az álmodozók reménysugara, hogy az amerikai legfelsőbb bíróság hétfői döntése értelmében nem fogadta be Donald Trump kormányzatának DACA-programmal kapcsolatos fellebbezését, így ezzel mégis érvényben van a több száz ezer bevándorló gyermeket védő program. A kormányzat szokatlan módon a szövetségi fellebbviteli törvényszéket megkerülve egyenesen az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságához fordult, miután január 9-én egy kaliforniai bíró felfüggesztette az elnöknek a program befejezéséről szóló rendeletét.