A kínai külügy azt kérte a Szkripal-ügyben valamilyen módon érintett országokat, hogy ne hozzanak olyan döntéseket, amelyek fokozzák a feszültséget.
„Az érintett országoknak tartaniuk kell magukat a nemzetközi törvényekhez és a nemzetközi kapcsolatokat szabályozó normákhoz, és el kell kerülniük a feszültséget fokozó lépéseket” – mondta kedden, a szokásos napi sajtótájékoztatón a külügyi minisztérium szóvivője, miután több mint húsz ország bejelentette, hogy orosz diplomatákat utasít ki.
„Kína ellenzi a vegyi fegyverek alkalmazását. Ugyanakkor úgy véljük, hogy a mérgezéses incidenst megfelelő módon, Nagy-Britannia és Oroszország párbeszédje útján kell kezelni, feltárva az igazságot” – tette hozzá.
A szóvivő minden országot arra kért, hogy kerülje a hidegháborús gondolkodásmódot, állítsa le a konfrontációs politikát, és működjön együtt a világ békéjének és stabilitásának megóvásán.
Ez volt Kína első állásfoglalása a Szkripal-ügyben.
Visszavonták hét orosz diplomata akkreditációját
A NATO visszavonta hét orosz diplomata akkreditációját Szergej Szkripal és lánya angliai megmérgezése miatt, a katonai szövetség melletti orosz képviselet személyzetének létszámát pedig húsz főben maximálták – jelentette be kedd délután Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szervezet főtitkára. Sajtótájékoztatóján Stoltenberg arról számolt be, hogy a moszkvai vezetésnek tulajdonított merénylet miatt emellett elutasították három orosz diplomata függőben lévő akkreditációját. „Ez világos üzenetet küld Oroszországnak, hogy elfogadhatatlan és veszélyes magatartásának ára és következménye van” – fogalmazott.
Az egykori orosz-brit kettős ügynök, Szergej Szkripal és lánya, Julija március 4-én súlyos mérgezéses tünetekkel került az angliai Salisbury kórházába. A férfi korábban az orosz katonai hírszerzés ezredese volt, és tíz éven át dolgozott a brit külső hírszerzésnek.
Brit álláspont szerint Szkripalt és lányát idegméreggel próbálták meggyilkolni, amiért Oroszország felelős. A moszkvai vezetés ezt visszautasítja.
Az ügy egyre inkább elmérgesedett, a vádak és viszonvádak nyomán a két ország kölcsönösen kiutasított huszonhárom diplomatát. A sok ország felsorakozott Nagy-Britannia mögött, hétfőn és kedden több mint húsz állam utasított ki orosz diplomatákat, csak az Egyesült Államok hatvanat.
Moszkva korábban felajánlotta együttműködését az ügy kivizsgálásában, de kézzelfogható bizonyítékokat követel.