Carlos, a Sakál újra bíróság elé kerül – írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) online kiadása.
A 68 éves venezuelai terroristát egy 1974. szeptember 15-én Párizs központjában elkövetett merénylettel vádolták meg. Az MTI azt írja, hogy a Drugstore Publicis bevásárlóközpontbeli merényletben, amely a boulevard Saint-Germain és a rue de Rennes sarkán működött, ketten meghaltak és 34-en megsebesültek. Carlost 2017. március 18-án már életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték az ügyben, de az elsőfokú ítélet ellen a Sakál fellebbezett.
„Profi forradalmár vagyok, a forradalom a foglalkozásom. Állampolgárságom venezuelai és palesztin” – mondta a bíró kérdésére Carlos, valódi nevén Ilich Ramírez Sánchez.
A 68 éves Carlos pere várhatóan két hétig tart a különleges törvényszék előtt, amelynek tagjai terrorizmussal foglalkozó vizsgálóbírók.
A terrorista ügyvédje és 2001 óta felesége, Isabelle Coutant-Peyre a per elhalasztását kérte addig, amíg a terrorista átnézheti a peranyagot a számítógépén. A védelem szerint ahhoz ugyanis Carlos nem férhetett hozzá, amióta a Párizshoz közeli Fresnes fegyházából átszállították a Poissy-börtönbe a per idejére.
„Nem csinálhatok végig egy pert, ha nem tudok védekezni. A legkevesebb, hogy láthatom a peranyagot” – mondta Carlos.
A kérdésről a bíróságnak a héten kell döntenie, mielőtt a per tartalmi részéről megkezdődik a vita.
A vád szerint a merénylet összefüggésben állt a hágai francia nagykövetségen 1974-ben végrehajtott túszejtéssel. A Japán Vörös Hadsereg nevű felkelőcsoport egyik kommandója, amely a Népi Front Palesztina Felszabadításáért nevű szervezethez tartozott, a túszok elengedéséért cserébe egyik tagjuk szabadon engedését követelte a francia hatóságoktól. Az ügyészség azt állította, hogy Carlos, aki ekkoriban a front különleges osztagának volt a tagja, azért hajtotta végre a kézigránátos támadást, hogy a francia kormányra nyomást gyakoroljon. Sikerrel is járt, miután a francia hatóságok elengedték japán foglyukat.
Carlos az 1970–80-as évek legkeresettebb terroristája volt. Immár csaknem negyedszázada ül egy francia börtönben, miután 1994-ben Szudánban őrizetbe vették, majd 1997-ben először ítélték el életfogytig tartó börtönbüntetésre. Elvileg 2012-ben kérhette volna, hogy feltételesen szabadlábra helyezzék, de 2011 decemberében az 1982–83-ban elkövetett merényletekért újabb életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélte a héttagú terrorizmusellenes bíróság. Ez utóbbi ítéletet 2013-ban megerősítette a fellebbviteli bíróság.
A második életfogytiglant az 1982–83-ban Franciaországban elkövetett négy robbantásos merényletért kapta, amelyben összesen 11 ember halt meg és 150-en megsebesültek.