Az amerikai sajtó – rendőrségi közlésekre hivatkozva – részleteket hozott nyilvánosságra szerdán a YouTube videómegosztó kaliforniai székházánál lövöldöző nőről, és azt is tudni vélte, hogy indítéka nem magánéleti volt, hanem a cégen akart bosszút állni – írja az MTI.
A kaliforniai San Bruno rendőrfőnöke, Ed Barberini szerdán bejelentette, hogy azonosították a végül öngyilkosságot elkövető nőt: iráni gyökerű, Nasim Najafi Aghdamnak hívják, 39 éves volt, és San Diegóban élt.
A Google tulajdonában lévő YouTube székháza a San Franciscótól délre eső San Brunóban van. Aghdam kedden a déli órákban a székház kerti étkezdéjéhez ment, és egy pisztolyból találomra több lövést leadott az ott lévő emberekre. Három embert sebesített meg, egyikük állapota még szerdán este is válságos volt.
A YouTube dolgozói pánikhangulatban hagyták el az épületet. A bejáratnál kilépéskor fel kellett tartaniuk a kezüket, mert a kiérkező rendőrök átvizsgálták őket.
Az első hírek arról szóltak, hogy a nő magánéleti vita miatt valószínűleg a barátját akarta megölni. A San Brunó-i rendőrség azonban szerdai tájékoztatóján közölte: „nincs bizonyíték arra, hogy a lövöldöző ismerte volna áldozatait, vagy hogy kifejezetten őket akarta lelőni”.
Az NBC televízió oknyomozó riportja szerda este arról számolt be: Nasim Aghdam „sokat és rendszeresen volt jelen a YouTube portálján”, ahol angol és farszi nyelven tett közzé saját készítésű videókat. Tettének oka – az NBC szerint – feltételezhetően az volt, hogy a YouTube korhatárhoz kötötte az általa készített egyik fitneszvideót, így nem részesülhetett a feltett filmért járó reklámbevételekből, s ezért akart „bosszút állni” a cégen. „Sok énekesnő, például Nicki Minaj, Miley Cyrus és mások is, olyan videókat tesznek közzé, amelyek egyáltalán nem gyerekeknek valók, és ezeket mégsem kötik korhatárhoz. Ezt a vegán aktivistákkal teszik, és mindazokkal, akik az egészséges, emberi és okos életmódot népszerűsítik” – idézte az NBC helyi adása a nő által közzétett egyik videót.
Ismail Aghdam, az elkövető San Diegóban élő apja a The San José Mercury News című lapnak megerősítette: lánya az egészséges életmódot hirdető aktivista volt, és nemrégiben arra panaszkodott, hogy a YouTube nem fizet többé neki a videóiért. A YouTube-on aktív szereplők ugyanis pénzt kaphatnak a közösségi fórumtól a videóikért járó reklámbevételekből, de a cégnek jogában áll megvonni a pénzt, ha úgy határoz, hogy az adott videóhoz történő hozzáférést valamiért korlátozza.
Donald Trump amerikai elnök az esetről értesülve azt írta a Twitteren, hogy imádkozik minden áldozatért. Emellett dicsérte a rendőrséget a gyors és határozott intézkedéséért. Erre reagálva Jack Dorsey, a Twitter elnöke azt írta: „Már képtelenek vagyunk folyton azért imádkozni, hogy ne történjen több ilyen az iskolákban és a munkahelyeken. A politikának már régen cselekednie kellett volna.”