Az olasz munkaadói és munkavállalói szervezetek közös felhívásban szorgalmazták a kormány fellépését a koronavírus miatti félelemgerjesztés leállítására. Kiegyensúlyozott tájékoztatást és a gazdasági tevékenységek mielőbbi normalizálását sürgették.
A nagyvállalatok, a kézműipar, a kereskedelem és az idegenforgalom képviselői mellett hallatták szavukat a vesztegzár övezetében dolgozó állattenyésztők is. Lombardia és Veneto karantén alá helyezett térségei Olaszország éléskamrájának számítanak. A tenyésztők attól tartanak, hogy termékeiket nem fogják tudni eladni, mivel a vesztegzár megbélyegzi őket. A napokban született borjaknak jelképesen az Élet, Bátorság, Remény neveket adták.
Reagálásra szólította fel Milánó lakosait Giuseppe Sala polgármester. Szavai megtették hatásukat: a milánói Dóm téren csütörtökön máris több gyalogost lehetett látni, főleg helyieket, mivel a turisták tömegesen elhagyták a várost. Velencében a szállodások 70 százalékos visszaeséstől tartanak, de országos szinten is már előre elveszettnek tartják március hónapot.
Luca Zaia venetói kormányzó, a Liga politikusa kijelentette, hogy a koronavírus-pánikhoz a római kormány rossz döntései vezettek. Kifejtette: az, hogy a 3500 lakosú Vo' Euganeót karanténba tették, nem jelenti azt, hogy Veneto más részeire ne lehetne utazni. Zaia úgy látta, „külföldi támadás” indult Olaszország ellehetetlenítésére.
Az északi tartományok vasárnap döntenek a közintézmények, iskolák, a bezárt vállalatok esetleges újraindításáról, akár már hétfőtől.
A koronavírus-fertőzéstől érintett Olaszországgal szemben érzett nemzetközi félelmek eloszlatását szorgalmazta Luigi Di Maio külügyminiszter a külföldi sajtónak tartott tájékoztatón, hangsúlyozva, hogy a lombardiai és venetói gócpont a teljes olasz lakosság kevesebb mint 0,1 százalékát érinti, a több mint hétezer olaszországi önkormányzatból egytucatnyit.
„Nincs járvány Olaszországban. Megbízható ország vagyunk, a külföldieknek nem kell félniük hozzánk utazni” – jelentette ki Luigi Di Maio. Kifejtette: az olasz hatóságok nem akarják „bagatellizálni” a helyzetet, de az Olaszországról elterjedt „rémhírek” súlyos kárt okozhatnak az olasz gazdaságnak, idegenforgalomnak. Ezt megelőzően Lombardia tartomány elnöke, Attilio Fontana közösségi oldalán jelentette be, hogy önkéntes karanténba vonul egyik munkatársa megbetegedése miatt. A videóüzenetben Fontana felvett egy szájmaszkot. Lépését számos bírálat érte „félelemkeltés” miatt.