Galícia, Spanyolország ötödik legnépesebb régiójának vezetői február 23-án megszavazták a közegészségügyi törvénynek azt a módosítását, amelynek értelmében 1000 – 60000 euró közötti pénzbüntetéssel sújtható az, aki elutasítja a koronavírus oltást, számolt be róla az El País.
Ezzel a döntéssel Galícia az első olyan független régió Spanyolországban, amely törvényesen szankcionálhatja a vakcina felvételének a megtagadását.
A spanyol Néppárt helyi képviselői üdvözölték az új jogszabályt, azonban a spanyol kormány és számos ellenzéki párt a nemtetszését fejezte ki, és emlékeztettek, hogy a központi államvezetés továbbra is az önkéntes alapú oltás híve minden védőoltással kapcsolatban. Az ellenzők az emberi alapjogok megsértésére hivatkoztak, amely – véleményük szerint – a nemzeti törvényekkel sem egyeztethető össze.
Federico de Montalvo, egészségügyi jogász és Spanyolország Bioetikai Tanácsának elnöke ugyanakkor úgy nyilatkozott az El País-nak, hogy a régió által megszavazott módosítás jogi szempontból nem kifogásolható. Spanyolországban ugyanis a 1986-os közegészségügyi törvény szerint a védőoltás kötelezővé tétele – világjárvány esetén – megengedett.
Az 1986-as törvény lehetővé teszi, hogy egészségügyi veszélyhelyzetben az egyén jogait korlátozzák éppen a közösség érdekében. A jelenleg is érvényben lévő egészségügyi veszélyhelyzet pedig éppen erre adhat felhatalmazást a kormánynak akár országosan is, a járvány megszüntetésének érdekében.