Iliescu: Sosem engedélyezték CIA-börtön létesítését

Mint mondta, nem tud senkiről, aki arra panaszkodott volna, hogy román területen kínozta őt a CIA.

MTI
2015. 09. 25. 20:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Romániát 2000 és 2004 között vezető politikus levelét a Mediafax hírügynökség szerezte meg és ismertette pénteken.

Az EP állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottságának (LIBE) Romániában vizsgálódó munkacsoportja találkozót kért Iliescutól, de a 85 éves politikus csak levélben reagált a megkeresésre, sajnálatát fejezve ki, hogy személyes beszélgetésre nem kerülhet sor.

A volt államfő leszögezte: egyetlen idegen állam sem kérte Romániától, hogy börtönt létesíthessen az országban, és ő nem is engedélyezett volna ilyesmit.

Ion Iliescu felidézte, hogy 2005-ben vizsgálóbizottság alakult a szenátusban, amelynek jelentése megállapította, hogy nem léteznek Romániában amerikai titkos börtönökre vagy a CIA engedély nélküli fogolyszállításaira vonatkozó adatok.

A politikus hozzátette: nincs tudomása olyan lehetséges áldozatokról, akik arra panaszkodtak volna, hogy román területen kínozta volna őket a CIA, de „ha volnának ilyen esetek, az igazságszolgáltatásnak kellene tennie a dolgát” és az áldozatokat kárpótolni volna szükséges. „Mindig azt mondtam, hogy az erőszakot nem lehet még több erőszakkal megfékezni, hanem a terrorizmus mélyebb okait kell felkutatni” – írta a volt államfő.

Iliescu volt nemzetbiztonsági tanácsadója, Ioan Talpes korábban úgy nyilatkozott: a román hatóságok a 2001. szeptember 11-ei egyesült államokbeli terrortámadásokat követően „tranzitközpontokat” bocsátottak a CIA rendelkezésére, de nem tudták, és „nem is nagyon akarták tudni”, hogy ezeket mire használják az amerikaiak. A NATO-tagság elnyerésére váró Románia igyekezett megbízhatóságát bizonyítani az Egyesült Államoknak, de nem volt abban a helyzetben, hogy érdeklődjön, mire kellenek a CIA-nek a romániai központok, és feltételeket sem szabhatott, mire használhatják őket és mire nem – magyarázta Talpes.

A LIBE az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának februárban megszavazott jelentése után kezdte ismét vizsgálni, milyen mértékben érintettek az uniós tagállamok azoknak a CIA-börtönöknek a működtetésében, amelyekben a jelentés szerint kínzásnak minősülő vallatási módszereket használtak. Az amerikai jelentés nem nevezi meg az érintett országokat, de a The Washington Post című lap a jelentés nyilvános részében használt színkódok alapján azt közölte, hogy a befogadó országok egyike Románia volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.