„Kémeket” cserélt Észtország és Oroszország

Észtország és Oroszország szombaton kicserélt két kémkedésért többéves börtönbüntetésre ítélt foglyot.

MTI
2015. 09. 26. 19:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Oroszországban elítélt észt Eston Kohver belbiztonsági tisztet az Észtországban bebörtönzött orosz hírszerzőre, Alekszej Dresszenre cserélték ki. Az átadás a Piusa határfolyó hídján zajlott le néhány perc alatt. A művelet idejére a határt mindkét oldalon lezárták.

Taavi Roivas észt miniszterelnök megerősítette, hogy a 44 éves Kohver ismét a családjával van. Toomas Hendrik Ilves államfő mindenkinek köszönetet mondott, aki hozzájárult a férfi szabadulásához. Az észt külügyminisztérium szerint ez jó hír Európa számára.

Az FSZB szerint Kohvert 2014. szeptember 5-én az észt határ közelében, orosz területen fogták el. Az észt kormány azonban azt állítja, hogy a férfi egy határon átívelő bűnügyben, orosz hírszerzési ügynököket érintő csempészés kapcsán vizsgálódott, amikor észt területen orosz fegyveresek elrabolták. Egy pszkovi bíróság idén augusztusban Kohvert 15 évi szabadságvesztésre és százezer rubel (mintegy másfél millió forint) pénzbüntetésre ítélte.

A Kohver elleni eljárást az Európai Unió is elítélte. Federica Mogherini kül- és biztonságpolitikai főképviselő az esetet a nemzetközi jog durva megsértésének nevezte, és követelte a férfi szabadon bocsátását.

Az Észtország által a fogolycsere keretében elengedett 48 éves orosz Alekszej Dresszent egy észt bíróság Oroszország számára végzett kémkedésért 2012-ben ítélte 16 évi börtönbüntetésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.