Politico: Orbán kavarja és formálja leginkább Európát

Az amerikai hátterű portál első helyen hozta a magyar miniszterelnököt.

MNO
2015. 12. 02. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán ismét az európai zeitgeist formálója – kezdi a miniszterelnök „portréját” a cikk –, a migrációs kérdés csak az egyik példa. A döntése, miszerint drótkerítést és vízágyúkat helyez határaira – miközben kendőzetlen vidámsággal szúrogatott oda a csacsogó európai eliteknek – a vitát átfordította abból, hogy hogyan szállásoljuk el a migránsokat, abba, hogy hogyan állítsuk meg őket. Az írás kiemeli, hogy Magyarország volt az egyedüli, mely az uniós jognak megfelelően megállította a bevándorlókat, szemben a görögökkel, franciákkal és olaszokkal. Kiközösítettből a mainstream jobboldal talizmánja lett – vonják le a konklúziót.

Orbáni fordulatokkal él a francia (szélső)jobb, a Nemzeti Front, a baloldali spanyol Podemos, Lengyelország új konzervatív vezetői, Olaszország szocialista miniszterelnöke, Matteo Renzi, a brit toryk, de még Donald Trump is Amerikában.

Az orbánizmus sok hasonlóságot mutat a többi izmussal, melyek Európa határain gyökeret eresztettek – írják, utalva Oroszországra és Törökországra. Miközben felhívják rá a figyelmet, hogy az orbáni működés azért a fentiekhez képest „higított”, nagyjából megfelel az uniós szabványoknak. Hozzáteszik, hogy ahogyan térdre kényszerítette az alapítványokat, a független médiát és a bíróságokat, az minden bizonnyal tetszene Putyinak és Erdogannak is. De ahogyan a fentieknek, úgy Orbán konfrontatív stílusa is – helyi és külföldi ellenfeleivel – megerősítette népszerűségét hazájában – írják.

Ezt követően hosszasan taglalják, hogy az illiberális demokrácia szószólója, majd valóban rátérnek életútjára, és levonják a következtetést, hogy a mostani Orbán éppen ellenkezője fiatalkori énjének. Felidézik egy ’89-es interjúját, melyben úgy nyilatkozott, hogy mindig is voltak skizofrén hajlamai, és azt is megemlítik, hogy KISZ-titkárként kezdte, de felidézik a Nagy Imre újratemetésén mondott beszédét is. Itt taglalják a Fidesz transzformációját, mely egy városi liberális pártból éles jobb kanyart véve egy konzervatív vidéki párttá vált. Kiemelik ugyanakkor, hogy mindezek a váltások pragmatizmus által vezéreltek.

Sok magyar suttogva osztja meg azon véleményét, hogy Orbán még mindig jobb, mint az alternatíva, a nyíltan antiszemita szélsőjobboldali Jobbik, mely a szavazatok ötödét tudhatja magáénak. És ezzel valószínűleg Brüsszel is egyetért.

Orbán érzelemmentes irányba tereli a politikát Európa újabb történelmi pillanatában. Lehet, hogy mindez opportunistább, mint amennyire meggyőződésből fakad. De jelenleg az orbáni út figyelemre méltó, effektív és ragályos – zárul az iromány.

A listán a magyar miniszterelnök mellett többek között az ír Panti Bliss transznemű melegjogi aktivista és a belga Stromae elektronikus zenész szerepel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.