Széttéphetik a határvédelmi kerítést márciusban

Aligha várhatunk sok jót a balkáni országok szigorításaitól.

Majláth Ronald
2016. 02. 24. 19:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korántsem jár jól azzal Magyarország, hogy a balkáni országok fékezik a menekültek beáramlását az országukba. Mint ismert, Horvátország, Macedónia, Szerbia, Szlovénia és Ausztria rendőrségeinek vezetői múlt csütörtökön Zágrábban arról állapodtak meg, hogy ezentúl a migránsokat közös erővel a macedón–görög határon regisztrálják, hogy elkerüljék a visszatoloncolásokat.

A tárgyalók ezzel azt remélik, hogy ennek eredményeként csökkenni fog a migrációs nyomás a nyugat-balkáni útvonalon fekvő országokon.

Hétfőn a szerbek tovább szigorítottak: amellett hogy a migránsok ekkortól már csak a macedón–görög határon kiállított fényképes, lepecsételt igazolással léphetnek be Szerbiába, illetve folytathatják útjukat Nyugat-Európa felé, csak egyetlen belépési pontot, a presevói átkelőt használhatják.

Majd kedden a szerb belügyminiszter, Nebojsa Stefanovic a Vecernje Novosti című belgrádi napilapban bejelentette: Belgrád nem engedi be az afgán migránsokat addig, amíg Ausztria korlátozó intézkedéseket tart fenn. Az újság szerint a szigorítás alátámasztani látszik azokat a spekulációkat, illetve meg nem nevezett brüsszeli forrásoktól származó információkat, amelyek szerint az Európai Unió március elsejével teljesen lezárja a határait a közel-keleti migránsok előtt, így azok sem léphetnek be többé, akik háborús övezetből érkeznek.

Azonban a migránsok eddig mindig megtalálták az utat Ausztria és Németország felé, így ismét felmerült a kérdés: az intézkedések nyomán hogyan változhat a menekültek útvonala.

Portálunk az új helyzet kapcsán Bali Lórántot, a Pannon Egyetem Georgikon Karának Balkán-szakértőjét kérdezte, aki elmondta: a Szerbiában és Macedóniában bevezetett szigorítások során a fokozatosság elvét alkalmazzák, először a gazdasági migránsokat szűrnék ki, a későbbiekben a feltételezések szerint a szíriaiakat is.

A szakértő szerint azonban a nyugat-balkáni országok zágrábi találkozója egyelőre csak látszatintézkedés: ezek csak a váratlan migrációval kapcsolatos események kiküszöbölését, illetve azok előrejelzését szolgálják. Ezt támasztja alá, hogy határzárat nem alkalmaznak, csak fokozzák az ellenőrzést. „A presevói határátkelési pont kötelezővé tétele a migránsok számára pedig nagy naivitásnak tűnik, mivel eddig sem vették azt mindig igénybe” – hangsúlyozta Bali, aki emlékeztetett arra, hogy a hatóságok sokszor a migránsok megszűrését és rendezett átkelését sem tudták biztosítani.

A szakember úgy látja, hogy a mostani lépések egyedül arra lesznek jók, hogy új rendezetlen útvonalak alakuljanak ki. Az eddig Presevo–Sid–Zidani Most–Sentilj útvonalat felválthatja az albániai–koszovói útvonal is, ami tovább növelné a biztonságpolitikai kockázatot a térségben.

Bali Lóránt felhívta a figyelmet arra, hogy a mostani lépések tükrében hazánk mindenképpen rosszul fog járni. A zágrábi megállapodások betartása ugyanis nehéz lesz, mert a nyugat-balkáni országok kapcsolatait számos külpolitikai vita terheli, ami miatt bizalmatlanok egymással. Ez az együttműködés hatékonyságát nehezíti, aminek eredményeként a migránsok végül nálunk köthetnek ki. A szerb, a horvát és a szlovén határon már márciusban felerősödhet a migrációs nyomás.

A szakember szerint amíg Szlovénia, Ausztria vagy Horvátország nem zárja le a határait, addig hazánk a migrációs útvonalakon kívül fog elhelyezkedni. „Ha azonban valamelyik szomszédunk lezárja a határait vagy jelentősen szigorítja a menekültek szűrését, akkor a migrációs nyomás jelentősen növekedni fog a magyar határszakaszon” – tette hozzá a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.