Hogy a gyorsan múló időben mégis vannak fix pontok, sőt ma is lehet hagyományt teremteni, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy elérkeztünk a IV. Bőköz összművészeti fesztiválhoz. Az elsőről csak utólag értesültem egy ismert és ismerős népdalénekes-nőtől, aki nem is fellépőként, hanem vendégként vett részt a nyár végi, akkor csak egynapos eseményen. A kezdeményezést jónak találta, de nem jósolt neki folytatást. Nem lett igaza, a következő évben kétnaposra bővült a rendezvénysorozat.
Voltak fenntartásaim, ezért a csábító beharangozó ellenére csak egy napot szántam az ormánsági kalandozásokra. Rosszul tettem, mint utóbb kiderült, mert volt nulladik nap is: Vidnyánszky Attila kaposvári tanítványai, csak úgy a füvön, tehát épített színpad nélkül a szaporcai Hétöles-tó partján előadták a János vitézt. Viszont nagy élmény volt a Roma uccában a Készenléti Rendőrség Fúvószenekara és a helybéli Balog Józsi és muzsikustársai által ad hoc előadott Szamos menti induló és Szatyor Győző ormánsági grafikus a tanyavilág pusztulását bemutató metszeteiből rendezett kiállítás.
Tavaly már két napra látogattam el a különleges zenei csemegékkel, kiállításokkal, gasztrokulturális eseményekkel, gyermek- és közösségi programokkal kecsegtető fesztiválra, ahol vadásznappal és hídkoncerttel is várták a közönséget. Az Ormánságnak ebben a részében mindig huncutkodnak a matematikával, a háromnaposra hirdetett fesztiválnak ismét volt nulladik napja, ismét a Hétöles-tónál: Hobo Hé, magyar Joe! című lemezének bemutatójára gyűltek össze az érdeklődők ezen a fontos helyszínen, ahol két nap múlva a Magyar Állami Operaház tagjai Donizetti Szerelmi bájitalával zárták a rendezvényt.
A két esemény között pedig felvonult többek között a Vujicsics együttes Szörényi Leventével és Tolcsvay Lászlóval, a Csík zenekar, a Sebő együttes, Rákász Gergely orgonaművész adott koncertet a templomban, és Csernik Szende mesemondó is elbűvölte a közönséget.

Fotó: Havran Zoltán
Idén már nem tudtak kifogni rajtam, alapból rákerestem a nulladik napra: ma este fél kilenctől Hűvösvölgyi Ildikó Kossuth-díjas színművésznő Weöres Sándor válogatott verseiből összeállított zenés irodalmi estjét hallgathatjuk meg. Természetesen a Hétöles-tó partján. Jellemző az is, hogy ami bevált, azzal a következő évben is találkozhatunk. Így örömmel olvastam, hogy a tavaly nagy sikerű Levendula Játszóházat idén is felépítik, jöhetnek tehát a gyerekes családok – a szintén visszatérő fellépőt – Csernik Szende székely népmesemondót hallgatni, a Pámpillás Bábszínház előadásán tapsolni, Krizsán Edith sakknagymesterrel összemérni a tudásukat.