Úgymond

Büky László
2001. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindennapjaink nyelvhasználatában mostanában lépten-nyomon belebotlunk ebbe a szóba: úgymond – akár újságot olvasunk, akár rádiót hallgatunk, akár egymás beszédére figyelünk. A magyar nyelv értelmező szótára négy évtizede még azt jegyezte meg róla, hogy ritkán használatos, és példaszöveget Arany Jánostól (is) hozott: „Hadd látom, úgymond, mennyit ér / A velszi tartomány”. Egy 1597-ből való peres ügy jegyzőkönyvében ez olvasható: „Nyári Mártonné azt mondotta urának, Nyári Mártonnak, az te anyád, úgymond, bűvös-bájos boszorkány, az ki az ördögöket vendéggé hítta” (az erdélyi magyar szótörténeti tárból idézem mai helyesírásra téve). Már e két példa is jól mutatja, hogy az „úgymond” hivatkozás-ige, valakinek a szavait volt szokás vele egyenesen idézni. A kései ómagyar korban születő kódexeinkben a Szentírásból vett részeket vagy valamely egyházi doktornak, illetőleg szentnek kijelentéseit rendszerint ezzel a hivatkozás-igével vezették be. S ilyenképpen akkor is azt jelentette, amit Arany Jánosnak is századok múltával: „azt mondja”.Azonban az „úgymond” már középkori kódexeinkben nemritkán „úgyszólván” jelentésben is előfordul, ami érthető, hiszen a nagyon gyakori használatban eredeti jelentése és főmondati szerepköre megkopott, különös akkor, ha szerepköre a mindennapi érzékeléssel és közléssel, a beszélő saját állásfoglalásával kapcsolatos volt.A XX. század végéig szavunk – mondhatni – lappangott a magyar nyelvi műveltségben, bár használta Berzsenyi Dániel, Katona József és Petőfi is, majd akár egy új vírusfajta, erőre kapott, és mindenfelé elterjedt. Az újságnyelvből készített gyakorisági szótár 1986-ban még mindössze négy előfordulásról tud, a magyar széppróza gyakorisági szótára 1989-ben nem is tartalmazza e szavunkat. Ma pedig mindenütt megfigyelhetjük: „Hányszor temették már az úgymond akadémikus balettet”; „A víz úgymond megtisztul, de az élővilágot nehéz helyreállítani a Tiszában”; „A színház nemcsak úgymond vájt fülűeknek, a szakmának készül, hanem elsősorban a nézőknek”; „A stílus fogalmának meghatározása úgymond nehéz”; „Hogy az úgymond leszakadottaknak miért lesz jó, ha majd húsz százalék adót fizetnek” és így tovább.Voltaképpen az utóbbi évtizedben a sajtónyelv hozta divatba a szót, abból vették mintának mindazok, akik valamiféle igényességet vélnek találni a sajtónyelvben, s azt mintaként veszik. Lőrincze Lajos, majd Kemény Gábor is észrevette terjedését, s azt is, hogy eleinte irodal-miaskodó, gunyoros jelentésű mondatszóként tűnt fel. Mára jobbára ez a jellege elveszett. A legkülönfélébb szavak és kifejezések helyett jelenik meg: állítólag, ismeretes, jószerivel, mint szokás mondani, mondhatni, szinte, tudvalévő, úgyszólván, valósággal, valóságos stb.Az úgymond tündöklése tanulságos, hiszen ugyanez a jelenség már kódexeinkben is megtalálható volt, hogy a mostani, csupán évtizedben mérhető burjánzása hová vezet, nem tudható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.