Egy polgárasszony vallomásai

A Helikon Kiadó jelentette meg a napokban Hrabovszky Júlia Ami elmúlt – Egy polgáraszszony vallomásai című művét. A kötetet a hét végén Fábri Anna mutatta be Budapesten, a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Az írásból Schubert Éva olvasott fel részleteket.

Nedbál Miklós
2001. 10. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Minden második vasárnap eljött értem a budai nevelőintézetbe Zsüli néni, s elmentünk a Szigetre ebédelni. Zsüli néni regényeket írt és kitűnően beszélt franciául. Sokáig élt Párizsban, majd a Loire mellett egy kastélyban: öltözködése, modora, ismeretségei, minden elmondhatatlanul nagyvilági volt körülötte” – írja Márai Sándor az Egy polgár vallomásaiban nagynagynénjéről. Hrabovszky Júlia gazdag, változatos életet élt a XIX. század közepétől a XX. század közepéig. Számtalan történelmi és társadalmi eseményt élt át, a kötetben e kor elevenedik meg. Emlékirataiban keveset szól magáról, belső vívódások nem jellemzik a művet. Zsüli néni legfőbb közege a társaság, önmagát kapcsolatai révén találta meg – mondta Fábri Anna a könyvbemutatón. Sokszor apró társasági jeleneteket ír le, nem a társadalom teljes korrajzát adja, inkább saját környezetének részletes jellemzésére vállalkozik. Az emlékirat a családnak, de elsősorban Márai Sándornak szól, többször szólítja meg a lapokon az írónő az unokaöccsét.
Hrabovszky Júlia egy román építészmérnökhöz ment feleségül. A bukaresti évek tapasztalatait, a román társadalmi életet és szokásokat mutatja a be Keleti Páris, bukaresti történetek című első novelláskötete. 1898-ban jelenik meg az Asszonyszerelem, majd egy év múlva a Porczellán contessek, amely első regénye. További művei: Apró történetek a nagyvilágból, Női szívek, bilincsek. Több napilap és folyóirat munkatársa, főleg külföldi élményeit írja meg munkáiban. Azt, hogy emlékiratait mikor kezdte el írni, nem tudni, de az Ami elmúlt utolsó feljegyzése 1941-ből való. Márai Sándor Zsüli nénit így jellemzi: „volt benne valami elpusztíthatatlan, valami elemien sugárzó, melyet később idő, nyomorúság, magány és csalódások sem tudtak meghamisítani. Zsüli néni igazi nő volt, a fin de siecle remekműve, ritka tünemény.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.