Magyarpalatkaiak Budán

Különleges élményben volt része annak, aki szerdán a Fonó Budai Zeneházat választotta esti programjának, amelyet a magyarpalatkai zenekar tett felejthetetlenné.

2001. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarpalatka Erdélyben, a vegyes lakosságú Mezőség szívében található. A legjelentősebb három – magyar, román és cigány – nemzetiség egymás mellett élése a helyi zene- és tánckultúra alakulását is meghatározta. A zenekarnak mindhárom népcsoport igényeit ki kellett elégítenie, ezért az egyes táncrendek egységes zenei nyelvet alkotnak, szinte mindegyik táncfajtának megtaláljuk a hasonmását a másik két nép muzsikájában is. A három híres palatkai zenészdinasztia leghíresebbike a Kodoba család, a Fonóban föllépett zenekar tagjainak többségét alkotják.
A mezőségi banda három hangszerből áll, a dallamot játszó hegedűből, az akkordikus kíséretet szolgáltató háromhúros brácsából és az elsősorban ritmikai alapként funkcionáló bőgőből. Az utóbbi ötven évben az előbbi két hangszert duplázzák. A „Kodobák” zenéjének sajátja az energikus, sűrűn díszített játékmód, a dinamikus előadás és a dallamban is megjelenő erős ritmizálás. Kemény, súlyos és sűrű zene ez, szuggesztív hatása alól senki sem vonhatja ki magát. A helyenként fölbukkanó zenei humor, a hangulatteremtés leleményessége, a táncosokkal való kapcsolat rugalmassága, a zenével való együtt lélegzés, a szólamok hihetetlenül öszszehangolt megszólalása – olyan zenészekre vall, akik jól ismerik a szakma fortélyait.
A Kodoba család zenei egyeduralma a környék fölött az 1900-as évek elején kezdődött, az öreg Kodoba Ignác, ismertebb nevén Náci bácsi pályafutásával. A jobbára családi zenekarban csak időnként cserélődtek a tagok, az idősek helyét a fiatalok vették át. A jelenlegi prímás unokaöccse, Kodoba Márton (a két éve elhunyt híres Kodoba Béla testvére) és fia, az ifj. Kodoba Márton „Florin”, az első kontrás Kodoba Lőrinc, a második Moldovan Stefan, a bőgős pedig Kodoba Árpád. A zenekar érdekessége, hogy mindegyikük kiváló táncos is egyben, s valamennyi hangszeren remekül játszik. Amikor Béla helye üresen maradt, a fiatal generációt képviselő Florint választották – s ezzel szimbolikusan a jövőre mondtak igent –, s nem a korban következő, prímásként is nagyszerű Lőrincet. Florin példája biztató, hiszen jelenléte a zenekarban a hagyományok fennmaradását alapozza meg.
A palatkaiakról több CD is készült, többek között az Utolsó Óra program Új Pátria sorozatában. A zenekar sűrűn hallható budapesti és más magyarországi rendezvényeken. Kodoba Márton és Moldovan Stefan a híres magyarszováti prímással, Maneszes Mártonnal együtt Kallós Zoltán Válaszúti Tánctáborában zenét tanítanak. Virágvölgyi Márta, aki a hangszeres népzeneoktatás metodikájával sokat foglalkozott, és számos hegedűs lejegyzése hangszeriskolaként szolgál a kotta segítségével tanulni vágyó népi hegedűsöknek, tavaly jelentette meg két kötetben a teljes palatkai magyar anyagot, mintegy 128 dalt, amelyet az MTA Zenetudományi Intézete 1990-ben rögzített speciálisan lejegyzésre szánt felvételen. A lejegyzéseket praktikus, elsősorban könnyen olvasható, hegedűjáték számára készült előadási jelek egészítik ki, de a kiadvány kutatások céljaira is alkalmas. A Hagyományok Házában kapható kottákhoz hangzóanyag is tartozik, amelyről a zene lejegyezhetetlen stílusa, hangulata ismerhető meg, ami budapesti koncertjükön a Fonó atmoszféráját is átjárta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.