Lemezbemutató – A kor falára

2001. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedd este tartotta a Fonó Budai Zeneházban „A kor falára” című lemezének bemutatóját a Csík zenekar, amelynek immár a harmadik CD-je jelent meg a Fonó Records gondozásában. A lemez érdekessége, hogy egyszerre hallhatunk rajta a stílus minden követelményének megfelelő autentikus népzenét és a könnyebb műfajokat, nevezetesen az amerikai swing irányzatot ezzel ötvöző feldolgozást.
A CD anyagának sokszínűsége azonban nemcsak abban a gesztusban jelenik meg, hogy mind az időtálló tiszta forrást, mind a napjaink hangulatát képviselő világzenét egyenrangúan állítja egymás mellé. A hangszerek, az énekes részek, a tánczajok, a táncszók és a népzenei dialektusok felsorakoztatása legalább ennyire változatos képet tár elénk.
A lemez alapgondolata a XX. század végi zenevilág bemutatása, amelyet az Áprily-versből kölcsönzött cím is tükröz. A megszólaló autentikus népzenei összeállítások szintén korunk termékei. A kezdő dallamcsokor a 70-es évek bogyiszlói cigányzenekarának állít emléket azzal, hogy játékuk pontos mását igyekszik megjeleníteni a felvételen. A szilágysági csárdások Szabó Attila, a zenekar második prímásának és prímtamburásának egyik első, 1990-es saját gyűjtéséből készültek, dallamról dallamra követve az egy évtizede hallott zenészeket. A bihari román összeállítás azon a tölcséres hegedűn szólal meg, amelyet Csík János, a formáció prímása és vezetője attól az öreg román zenésztől vásárolt, akinek a felvételeiről a lemezen hallható anyagot gyűjtötte. A györgyfalvi új stílusú lakodalmi csárdások néhány éve még az élő hagyomány része voltak Kalotaszegen. Régi hiányt pótol, hiszen az erdélyi népzenének leginkább a régies dallamait találjuk meg az eddigi kiadványokban, az új stílus a szakmai körök által kevésbé értékelt, pedig korunk élő népzenéjének nagyon fontos rétegét képezi. Amíg az autentikus összeállítások a ma is élő falusi népi kultúrát idézik meg, a címadó szám a jelen városi emberére vonatkozik. A mezőségi lassú cigánytáncból készült szám keretes szerkezetet mutat, autentikusan indul és végződik, közben azonban átveszi a szót swingesített variációja. A CD anyagát áthatja az a keserédes nosztalgia, amely a lemez búcsúdalának címe is egyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.