Régi és mai kékfestők Óbudán

2002. 01. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január folyamán még megtekinthető a pápai Kékfestő Múzeum vendégkiállítása az Óbudai Textilmúzeumban. A gyűjtemény állandó helye Pápán, a Kluge család 1786-tól 1956-ig működő kékfestő műhelyéből kialakított múzeumban található. A kékfestés közel négyszáz éves múltra tekint vissza, Magyarországra azonban csak a XVIII. század közepén került ez a textilszínező eljárás.
Hazánkban a kékfestőt mind a ruházatban, mind a háztartás kelméi közt megtaláljuk. Az eleinte főként a német ajkú lakosság által használt kék-fehér textíliát a magyarok is hamar megkedvelték. Minta- és színvilág tekintetében azonban nagy különbségeket találunk a Kárpát-medence nemzetiségeinek kékfestőiben. Az általánosan ismert kék-fehér összeállítás mellett a piros, sárga, narancssárga, világoskék, zöld és a fekete szín is fontos szerepet kap. Jelzi tulajdonosa nemzetiségét, életkorát, társadalmi állapotát, ahogy minden népviselet motívumrendszere. Ugyanezeket az ismertetőjegyeket találjuk a kékfestő zsebkendőkön, terítőkön, ágyneműkön. A száz éve működő 400 kékfestő műhelyből mostanra már csak 13 maradt, azonban a kiállítás a jelenlegi állapotokról is tájékoztat. Megtekinthetjük több kortárs művész alkotását, többek között Bódy Irén Munkácsy-díjas művésznő hatalmas felületet betöltő aprólékos munkáit, amelyen keresztül a hagyományos motívumok újszerű feldolgozását, a kékfestés modern irányzatát ismerhetjük meg. A gyűjtemény elrendezése is a vásári kékfestő-árusítás modellje alapján történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.