Újra – hortobágyi művésztelep

A közelmúltban elhunyt festőművészek tiszteletére rendezett emlékkiállítással nyitotta meg kapuit minap a 23. Hortobágyi Nemzetközi Művésztelep Debrecenben. Bod László, Mátyás József és D. Kovács Éva mellett paravánra kerültek Égerházi Imre képei is, aki a hortobágyi alkotótáboroknak évekig szellemi vezére volt, s akinek tragikus halála rányomta bélyegét az alkotótábor mostani lakóinak hangulatára.

2002. 02. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Persze, az élet azért nem áll meg, s a távozók helyére újak állnak. Égerházi Imre szerepét Burai István festő- és grafikusművész vállalta föl, aki nem csekély munkával egy több mint negyven művésznek otthont adó téli kurzust szervezett. Az új művészeti vezető az 1928 óta kisebb-nagyobb megszakítással folyamatosan működő hortobágyi képzőművészeti kolóniák alkotói hagyományainak megőrzésére tett kísérletet. Az ars poetica így nem változott: a képzőművészeti táborok továbbra is a puszta sehol másutt fel nem lelhető, sajátosan magyar hangulatainak megörökítését, s az eközben szövődő barátságokat kívánják megörökíteni. Változik viszont a résztvevők köre: Burai István szeretné ugyanis elérni, hogy a hortobágyi művésztelepen minél több hazai és határon túli alkotó fordulhasson meg. Ezért a törzsgárda rendszeres meghívása helyett inkább azon gondolkodik, hogy mindig újabb és újabb tehetségek kapjanak lehetőséget az elmélyült munkára.
A mostani kurzuson azonban inkább még a „hazajáró lelkek” voltak túlsúlyban, mint a hortobágyi kolóniát a húszas évek végén megalapító Boromisza Tibor-emlékéremmel kitüntetettek, de van olyan is, aki nemhogy „hazajár”, hanem helyben is lakik. Az emlékérmet ugyanis idén a munkácsi Micska Zoltán és az erdélyi származású, ám Nyíregyházán élő Petkes József mellett Cseri Géza, Hortobágy község polgármestere is megkapta. A helyi első ember kitüntetésével a Boromisza-érmet odaítélő kuratórium nem titkolt szándéka az volt, hogy a község pénzben és nem pénzben egyaránt megnyilvánuló anyagi erőfeszítéseit elismerje. Ez pedig egy olyan kicsi település esetében, mint amilyen Hortobágy, nem kevés: tavaly a buszjárat és a helyiségek biztosítása mellett 1,7 millió forint készpénzzel is hozzájárultak a nyugodt alkotói légkör megteremetéséhez.
A művésztelep megnyitóján jelen volt Halász János államtitkár is, aki köszöntőjében igen nagyra értékelte mindazt, amit a Cívis Hotels Rt. mint mecénás tesz a művészetért, jelen esetben a képzőművészeti táborért. Hozzátette, hogy a művésztelepek támogatásában a kulturális tárcának is megvan a feladata, ám a mostani gyakorlaton változtatni kívánnak. A reform lényege, hogy a szórványjuttatásokat felváltja a működő művésztelepek rendszerszerű támogatása, ami egyben az erre fordított források növekedését is jelenti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.