Ezek mellé sorakozik a legjobb női mellékszereplő díja Jennifer Connellynek (ugyanazért már kapott egy Arany Glóbuszt és egy BAFTA-díjat), és a legjobb adaptált forgatókönyvért járó szobrocska Akiva Goldsmannek, aki ezért már megkapta az Arany Glóbuszt is. Az sokaknak meglepetés, hogy Russel Crowe az Egy csodálatos elme főszerepéért nem kapott Oscart, de ezért az alakításáért már BAFTA-díjat és Arany Glóbuszt is kapott – utóbbit a film is, mint legjobb filmdráma. Tehát nem túlzás azt mondani: 2001 sikerfilmje az Egy csodálatos elme volt.
A díjak odaítélésének kulisszái mögé nem lehet belátni, de annyi sejthető: egyezkedés azért zajlik. Mivel ma már számos jelentős díj létezik, nem szólva a nagy filmfesztiválok díjairól, elképzelhető valamilyen aránykeresés. Crowe tavaly a Gladiátorért már kapott egy Oscart – nem panaszkodhat. Nicole Kidman a Moulin Rouge-ért glóbuszos, a film mint legjobb musical szintén, s az a zenéje is – sok panaszra itt sem lehet ok. S ha már a veszteseknél tartunk: nagy esélyesként emlegették Robert Altman Gosford Parkját a legjobb film és a legjobb rendezés kategóriában. Egyik sem jött be, de Altman is már megkapta a legjobb rendezés Arany Glóbuszát. Így meg kellett elégedni a Gosford Parknak ítélt legjobb eredeti forgatókönyv díjával. Vesztes A gyűrűk ura is. Tizenhárom jelölést kapott, és ebből csak a legjobb operatőrnek (Andrew Lesnie), a legjobb maszknak, filmzenének és látványnak járó díjat kapta meg; ám itt is működhetett az arányosítás, hiszen A gyűrűk ura februárban már öt BAFTA-fődíjat nyert. És – immár harmadszor, az Arany Glóbusz és a BAFTA után – vesztese a Harry Potter, hiszen ezúttal sem nyert semmit. Hiába az óriási közönségsiker, a díjakat odaítélők nem kedvelik a varázslótanoncot.
Ne feledkezzünk meg azonban más, fődíjnak számító döntésekről sem. A legjobb férfialakítás díját a Kiképzés című film Harris nyomozójáért a már Oscar- és Arany Glóbusz-díjas Denzel Washington kapta. A legjobb női alakításért – Nicole Kidman, Renée Zellweger, Judi Dench, Sissy Spacek előtt – a nálunk még nem játszott Monster’s Ball (Szörnyek bálja) Leticiájáért Halle Berry kapott díjat. Díj járt a Moulin Rouge kivitelezéséért, kosztümjeiért és díszleteiért is. A legjobb vágás és a legjobb hang Oscarja a Sólyom végveszélyben-nek jutott. A legjobb animációs film először volt főkategória; ezt a Shrek kapta. A legjobb külföldi film Oscarját, az előzetes várakozásokkal szemben, amelyek az Amélie csodálatos életét gondolták esélyesnek, a bosnyák Senki földje, Danis Tanovic filmje kapta, nem is oly nagy meglepetésként, hiszen éppen az Amélie előtt már az Arany Glóbuszt is elnyerte.
A szokásos tiszteletbeli Oscarok is gazdára találtak Robert Redford és Sidney Poitier személyében.

A mai az utolsó hideg nap, végre jön a felmelegedés