Igényesség a táncházmozgalomban

2002. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó hangulatban telt a hétvégi táncháztalálkozó, a résztvevők szemmel láthatóan remekül érezték magukat. Az idei helyszín, az SAP-Rendezvénycsarnok és a Körcsarnok a megfelelő időpontválasztással együtt meghozta a sikert. A kirakodóvásári portékák iránt is nagy volt a kereslet, a tánctanulás helyszínein pedig hatalmas tömegek álltak körbe, hogy ellessék a lépéseket, figurákat a díszes viseletbe öltözött oktatóktól. Lelkes fiatalok énekeltek, táncoltak, zenéltek szinte minden sarokban.
A találkozó fénypontját minden évben az estéket megkoronázó előadások jelentik. A szombati néptáncgála két részből állt, az elsőben a gyermekek mutatkozhattak be az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület műsorában. Különösen érdekes része volt ez a hét végi programsorozatnak, hiszen a harmincéves táncházmozgalom első követőinek gyermekei, unokái alkotják a reflektorfénybe állított generációt. Ők már születésüktől fogva, szinte az anyatejjel együtt szívhatták magukba a néphagyomány remekeit, és sokszor első lépéseiket is valamelyik gyermektáncházban tették meg. Természetes, hogy jó előadást vártunk, de ennél több történt. Felnőtteket megszégyenítő profizmussal álltak ki általános iskolások, s mutatták be produkcióikat, eloszlatva ezzel minden aggodalmat a jövő táncházmozgalmának kiöregedéssel kapcsolatos gondjait illetően. Különösen kiemelkedő teljesítményt nyújtottak a „szarvasi csodaként” felkonferált Gyermek Néptáncosok Országos Szólófesztiváljának nyertesei. Botos férfitáncaink eredete a legősibb, ennek célja részben a katonaéletre való felkészülés volt, s akik már kiskorban megtanultak a bottal bánni, könnyebben forgatták később a kardot. Az egyik díjazott táncos, Korzenszky Tamás virtuóz botolójával valószínűleg a törököket is elriasztotta volna, előadását egyébként folyamatos vastaps kísérte.
A szünet után a Nyírség Táncegyüttes műhelyéből kinőtt táncosok, koreográfusok kerültek a középpontba. Ezzel olyan hagyományt szeretnének teremteni, amelynek keretében különböző alkotói, koreográfusi műhelyeket mutatnak majd be – mondta lapunk kérdésére Diószegi László, a műsor második részét szervező Martin György Néptáncszövetség elnöke. A műsorban az Ajaki Kaláris Táncegyüttes is szerepelt, amelynek vezetői, Kácsor István és Ignácz Gabriella szintén a Nyírségből indultak, s az Ajakon végnapjait élő hagyományt fel tudták izzítani. Ebben egyértelműen tetten érhető a táncházmozgalom szerepe, hasonlóan a kalotaszegi legényes nagy divatjához, amelyet az idős korosztály kihalása után az ottani fiatalok a kolozsvári táncházakban tanultak újra – fejtette ki Diószegi, majd hozzátette: tudatos, polgáriasult hagyományápolásra van szükség még az élő falusi közösségekben is, hiszen ma már nem a szegénység vagy az elzártság hordozza a paraszti kultúra értékeit.
A vasárnapi hagyományőrző gála szerkezetéből jól látszott, hogy valóban a tudatosság élteti a falvak tánccsoportjait és énekeseit. Felföldi László a Kárpát-medencei néptánckutatás legnagyobb alakjára, Martin Györgyre emlékezett születésének hetvenedik évfordulója alkalmából. A műsorban fellépő Nyírvasvári Kék Láng Roma Hagyományőrző együttes tagjai az ő kérésére alakítottak zene- és tánckart, hogy ősi kultúrájuk fennmaradjon. Kallós Zoltán, aki Martinnak a tánc terén elért eredményeihez hasonlóan az egyik legfontosabb személyiség volt a tudatos népzenegyűjtésben, mezőségi énekeseivel szerepelt a műsorban. A gyimesközéploki Majláth Gusztáv Általános Iskola diákjainak serketánca különösen érdekes színfolt volt, ők szintén kiveszőben levő kultúrájukat tanulják újra. A közel háromórás műsorban láthattuk Czine Rozi nénit a Felső-Tiszavidékről és Karsai Zsigmond bácsit Lőrincrévéről, akik archív felvételeivel számos kutató és koreográfus dolgozott az elmúlt évtizedekben. Az idén a táncháztalálkozóval párhuzamosan folyó Visegrádi Együttműködés Országai Folklórtalálkozójának résztvevői is ellátogattak a rendezvényre, közülük a lengyel Zakopane vidék hagyományőrzői mutatkoztak be. Ennek a magas-tátrai vidéknek az az érdekessége, hogy az ott élőknek mind viselete, mind zenéje-tánca egyes elemeiben hasonlít a székelység népi kultúrájához.
Hatalmas eredménynek tekinthetjük, hogy a táncházmozgalom harmincéves működése alatt a népi hagyomány elfogadottá vált és egyre több iskolában tanítják, ami a színvonal növekedését eredményezi – fejtette ki Diószegi. Egyben felhívta a figyelmet a néphagyományok állandó változásaira is, hiszen – mint Martin is hangsúlyozta – a népi kultúra nem megmerevedett művészet, hanem folyamatosan változik, a környező világgal állandó kölcsönhatásban él. A gyűjtéseket tehát újból és újból el kell végezni a falvakban, figyelve azok változásait.
Diószegi nem érzi úgy, hogy válságban lenne a táncházmozgalom. Kifejtette, hogy ma már sokkal többen foglalkoznak elmélyülten és alaposan a nem hivatásos táncegyüttesekben vagy a művészeti iskolákban a népi kultúrával. Mint mondta, a táncházak látogatottságának csökkenése nem a válság jele, hanem az igény növekedését, a színvonal és elmélyültség irányába való fordulást jelzi. Akkor, amikor a táncháztalálkozó látogatottsága mélyponton volt, a mesterségek ünnepén ugyanúgy tömegek voltak, s az elmúlt évek részvételi arányát egyértelműen a BNV rossz adottságaival és a szerencsétlen időpont kényszerével magyarázta. Kifejtette, hogy az amatőröknél a hagyományápolás komplexitása kerül egyre inkább előtérbe, nemcsak a tánclépések területén, hanem a viselet pontosságát, akár még a hajviseletet illetően is történnek alapos kutatások. Nem biztos, hogy mindez a közönség számára is elemenként tetten érhető, viszont olyan művészeti teljesítmény születik, amelyben mindenki érzi az igényességet – tette hozzá. Diószegi nem aggódik a nyugatról érkezett show-műfaj térhódítása miatt, amely a határok megnyitása óta érezteti hatását a népművészeten. Hirtelen jövő divatnak tartja, ami véleménye szerint hamar elmúlik, míg az örök értékek állandók maradnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.