Országos népzenei versenyt tartottak a hét végén Gödöllőn. Az immár harmadik alkalommal megrendezett erőpróbán zeneiskolások és zeneművészeti szaközzépiskolások mérhették össze erejüket. A háromévente szervezett népzenei seregszemle döntőjében negyvenegy intézményből kétszáznyolcvankilenc tanuló vehetett részt, akiket négy kategóriában korosztályok szerint értékelt a neves népzenészekből álló zsűri. A hét végi versenynek hagyományosan a Frédéric Chopin Zeneiskola adott otthont. A területi és megyei döntőkre közel hatszázan jelentkeztek, amely felülmúlja a korábbi évek számadatait.
A találkozó kiemelt nívódíjat kapott, a legjobban szereplő, ifjú tehetségei többek között Juhász Anna Virág, Radics Máté, Kulcsár Annmária, Bogdán Tímea, Tintér Gabriella, Hetényi Milán, Dóra Áron, Schäfer Szilveszter, Szabó Dániel, az együttesek közül pedig az Apraja, a Zsizsik, a Kispántlika, a Pengető, a Rojtos, a Kokojza és a Pomázi Tekerőduó ért el különösen magas pontszámot. A zsűri nívódíjai mellett számos különdíjat és pedagógiai díjat is átadtak.
Eredics Gábor népzenész, a zsűri egyik tagja, a Kalász Művészeti Iskola igazgatója és népzenetanára lapunk kérdésére kifejtette, hogy az idei rendezvény magas színvonalával, műfaji és dialektusbeli gazdagságával messzemenően kitűnt a korábbi évek versenyei közül. Eredics az áttörésnek is nevezhető sikert részben abban látja, hogy a harmincéves táncházmozgalom fennállása alatt sok kiváló előadóművész talált hivatásra a koncertezés mellett a felnövekvő nemzedékek oktatásában is. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt négy év alatt kiemelten támogatták ezt a területet, amelyet a Hagyományok Háza megalakulásának ténye is jelez. Látszik, hogy az Orbán-kormány a hagyományos értékek közvetítésének, gyűjtésének, archiválásának és tudományos feldolgozásának szükségességét felismerte és támogatta – tette hozzá. Majd elmondta, hogy a népzeneiskolák mindig is helyi kezdeményezésekre jöttek létre, s a népzenei hangszeriskolák kis száma, a hangszerbeszerzési lehetőségek és a képesítési nehézségek ellenére helytálltak.
Az utóbbi problémáról sok szó esett a versennyel egy időben folyó szakmai kerekasztal-beszélgetéseken és értékeléseken is. Eredics a megoldást egy zeneművészeti tanárképző főiskola hangszeres és énekes népzenetanári szakirányú tanszékének megvalósításában látja, valamint a már meglévő szakközépiskolai képzés erősítésében, támogatásában.
Óriási bajban a baloldali pártok, mindent elkövetnek, hogy átverjék a választókat