Az Új élő népzene nyolcadik korongja

2002. 05. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A már megszokott és Havasréti Pálra, a szerkesztőre jellemző változatosság és precizitás jellemzi az Új élő népzene évente megjelenő sorozatának nyolcadik lemezét is. A hanghordozó legfontosabb célja a jelenleg működő, elsősorban fiatal zenészek bemutatása, így a kiadványra a Táncház Egyesület pályázata alapján lehet felkerülni. A CD-n szinte minden népzenei dialektus teret kap, a népi gyakorlatban használt hangszerek többsége is megszólal, a moldvai csángók jellegzetes és más hasonló felvételeken gyakran előforduló dallam- és hangszervilágát kivéve.
A lemez elején és végén mérai táncdallamokat hallunk, a Major és a Rozsdamaró zenekar friss és eleven előadásában. Pál István és barátai szintén hangulatos és stílusos kalotaszegi muzsikával szórakoztatják a hallgatót. A lemezen egy igen ifjú tehetség is bemutatkozik: Pojendán Gergő, aki gyermek létére énekével mindenkit elvarázsol, és nem csak azért, mert a kisebbekkel elnézőbbek vagyunk. A hangképzés, a stílusbeli tudás és a megformálás életszerűségének magas foka felnőtteket megszégyenítő. Gergő somogyi dalcsokra legfiatalabb kora ellenére a CD egyik legemlékezetesebb darabja. A Guzsalyas énekcsoport sajnos nem hozza a népdalköröktől elvárható összeszokottságot, szövegmondásuk és intonációjuk helyenként elcsúszik egymástól, bár kétségtelen: így sem bántó az előadás. Nagy Gábor palóc furulyamuzsikája és a Ludas nógrádi vonós dallamai megfelelő fokon és jól illusztrálják a térség zenevilágát. A Kokojza és a Berbécs zenekar gyimesi hangszeres játéka nagy technikai és dallamismereti tudást sejtet maga mögött. Mindazonáltal a Kokojzával együtt éneklő Hetényi Milán, aki korábbi bemutatkozásaival jóval magasabb mércét ütött meg, a lemezen mintha kissé felületesebben törődött volna a tisztasággal és a stílussal, időnként másik nagy énekes területéről, a somogyi énektechnikából tűnnek fel áthallások, valamint kiejtése helyenként az Agócs Gergelytől tanult palóc dialektusát követi.
A táncházmozgalom előrehaladásával egyre emelkedik a minőség, s ha belegondolunk, hogy csak alig harminc éve van jelen a népzene a koncerttermekben, ráadásul a zeneiskolákban még ennyit sem tudhat maga mögött, s fiatal előadóink máris megütik az ezen a téren jóval nagyobb múltú klasszikus zenészek szintjét, nagy reményekkel tekinthetünk a jövőbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.