Emlékezzünk a jelenkorra!

2002. 05. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi ellenzék hatalomra jutását követően várhatják a közszolgálati rádiók és televíziók felelős beosztású dolgozói elbocsátásukat. Mi, nézők pedig várhatjuk az új műsorstruktúrát. Az Aranyfüst című produkció se nem a támogatott, se nem a tűrt, egyenesen a tiltott kategóriába sorolódik majd. Emlékezzünk hát erre a műsorra. Pontosabban, még szól is. Ki tudja meddig? A legutóbbi adás visszatekintés volt, amelyben a szerkesztő az elmúlt negyedév legfontosabb anyagaiból válogatott.
Embertpróbáló időket élünk. Hogy ne hibázzunk végzetesen, okulnunk kell a múlt hibáiból. Történelmünk egyik legkeserűbb baklövését elemzi Salamon Konrád könyve. A szerző az első világháború utáni polgári felemelkedés zálogát az első Magyar Köztársaságban látja. Amennyiben annak idején nem a belső politikai csatározások, hanem a nemzetközi helyzet függvényében reagál hazánk, megússzuk a trianoni békediktátum gyalázatát. Míg az osztrák kormány meghívást kapott a konferenciára, ahol sikerült enyhítenie a számára keserű ítéleten, addig az itthon uralomra került proletár kormány nem képviseltethette magát a béketárgyalásokon. A szomorú eredmény köztudott, amire még az a tény sem nyújt vigaszt, hogy a trianoni döntés soha nem lépett életbe, legalábbis jogilag. A műsor egyik vendége, Pap Gábor művészettörténész emlékeztetett: miután a nagyhatalmak ráébredtek az utódállamok rabló szándékára, igyekeztek helyre ütni súlyos tévedésüket. Ennek megfelelően megfogalmaztak egy záródokumentumot, amely szerint biztosítani kell az elszakított területeken a magyarság jogait, méghozzá törvénybe iktatott módon. Ez elmaradt, vagyis a trianoni békeszerződés sohasem lépett életbe. Helyette 1945 májusától törvényerőre emelkedett a benesi dekrétum, s életben van mind a mai napig. Kártékonyságáról szólt a műsor egy másik anyaga. A felvidéken élő magyarok vallomásaiból világossá válik: bizony másodrendű állampolgárnak érzik magukat. Hiába akarja felülbírálni a státustörvényt a jelenlegi ellenzék, májusban a dekrétum kérdését napirendre tűzi az Európai Unió. Elvtársak, a hordó nem áll meg!
A közszolgálati televíziózás új hulláma érződött az Örömzene, Benkó Sándor és barátai című produkcióból. Ezzel a műsorral köszöntötték – akik köszönteni kívánták – a klarinétost. Én már csupán abban az egyben bízom, hogy Benkó úr örökké emlékezetes puszija, amelylyel a városligeti kampányszínpadra lépő baloldali miniszterelnök-jelöltet köszöntötte, Júdás-csók volt. A Kosztolányi művház pódiumán, jó másfél-két évtizede, bezsírosdeszkázott és Kinizsi sörözött közönségtől övezve, még a maga helyén nyomta a Benkó Dixilend Band. A hangulatot – minek is tagadnám – ötösre értékelhetjük. Ez az együttes a kivétel, amelyik saját hazájában vált prófétává. Azóta a bizonyos csók óta meg merem kockáztatni, hogy a külföldi szerepléseikről szóló csupa jó hír mögött a rendszerváltozás előtti televíziós bajtársak elvtársi segítsége sejthető. 1990 után egyre-másra hallhattunk kevésbé hízelgő beszámolókat, bizonyos, nem túl értékes amerikai díjakról, nem kifejezetten korrekt tévés tudósításokról. Persze meglehet, kizárólag az irigyek hallatták rosszindulatú hangjukat. Természetesen a Benkó Dixilen Band muzsikája nem azért színtelen, nem azért szólalnak meg mindig ugyanonnan a kevésbé virtuóz szólók, nem azért maradnak az egyes szólamok kidolgozatlanok, nem azért nem épülnek a számok, mert a csapat szocibarát. Ellenben éppen azért írom le, hogy nem valami fenomén banda, mert szocibarát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.