Bábművészek felvonulása Békéscsabán

Tizenharmadik alkalommal rendezik meg a héten Békéscsabán a Nemzetközi Bábfesztivált, amely a város és környékének lakói számára minden alkalommal nagy eseménynek számít.

2002. 07. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1968 óta rendszeresen megtartott bábos találkozón idén kilenc külföldi és tíz hazai társulat mutatkozik be, köztük számos határon túli magyar bábszínház. Az esemény rendezője a nagy múltú békéscsabai Napsugár bábegyüttes, amelyet Lenkefi Konrád neve fémjelzett és tett híressé a hatvanas évektől kezdve. Főként az ő érdeme, hogy a társulat elnyerte a fesztivál rendezési jogát.
A résztvevők többsége arra törekedett, hogy a műsor tükrözze hazájának, közvetlen környezetének folklórját. Így betekintést nyerhetünk a székely népmesékbe a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Bábtagozatának előadásával, a magyar népmesékbe a Parázs Színpad produkciójával, India világába a Pappu Bhat Bábszínháza révén és az ukrán folklórba az Ivano-Frankivszki Területi Bábszínházának segítségével. A szegedi Kövér Béla Bábszínház Jeles napok címmel a naptári ünnepekhez kötődő népszokások felelevenítését tűzte ki céljául. A fesztivál legtávolabbról érkezett vendégei, az ausztráliai Festivfactory két tagja pedig az ausztrál bennszülöttek világát helyezi át a tardicionális európai bábjátszás színpadára.
Két történelmi tárgyú művet is megtekinthetünk: a Maszk Bábszínpad előadása a felvidéki Gács várának történetét meséli el, a Szabadkai Gyermekszínház Mátyás király legendáiból válogat egy csokorravalót. A mondák és mesék mellett színpadra álmodott szépirodalmi alkotásokat is láthatunk. A Maskarás céh harangjátéka zsinóros bábokkal Tamási Áron Szegény ördög című műve alapján készült, a Kolibri Színház Arany János Fülemiléjét adaptálja, a moszkvai Bűvös Lámpa Bábszínház pedig Puskin egyik meséjét mutatja be.
A fesztivál előadásai a teljesség igényével vonultatják fel a bábjáték szinte összes tradicionális és alternatív technikai eszközét. A társulatok többnyire gyermekműsoraikkal váltak közkedveltté, de legtöbbjük magas szintű felnőttműsorokat is játszik. A produkciók, a békéscsabai bemutatók mellett a Gyulai Várszínház programjában is megtekinthetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.