Lehár végrendeletében a városra hagyta a villát, azzal a kikötéssel, hogy ott semmit sem szabad elmozdítani; legyen emlékház, homlokzatán a felirattal: Lehár-Villa. A Bad Ischl központjában, a Kurkparkban lévő mellszobor talapzatán is magyarosan írva áll kőbe vésett aláírása: Lehár Ferenc. S pár méterre tőle a másik nagy magyar operettkomponista szobra: Emmerich Kálmán, 1882–1953.
Hogyan lett Bad Ischl operettvárossá? A sós gyógyfürdőiről híres városkába az 1800-as évek első évtizedeiben már sokan jártak a bécsi legfelsőbb körökből – így a császári család is. Úgy tartják, e sós gyógyvizek jótékony hatásának is tulajdonítható az éppen emiatt Salzprinznek, Sóhercegnek is becézett Ferenc József születése, Ferenc Ká-roly főherceg és Zsófia bajor hercegnő fiaként, 1830-ban. A már császár és király Ferenc József itt ünnepelte huszonharmadik születésnapját.
Bad Ischl ma is operettváros. Idén, a három éve teljesen modernizált, belül átépített Kurhausban, amelynek most a Kongress- und TheaterHaus a neve, egy Lehár- és egy Kálmán-operett megy. Mindkettő klasszikus alkotás. Lehártól A mosoly országa, érdekességként kitűnő hangú kínai főszereplőkkel: Szu-Csong herceget Jung-Hwan Lee, húgát, Mi hercegnőt Ya-Huei Wang énekli-játssza. Kálmántól meg A csárdáskirálynő, méghozzá az eredeti, 1915-ös bécsi ősbemutató librettójával. Nálunk, Honthy Hanna kedvéért, alaposan átdolgozta a szövegkönyvet a híres 1954-es operettszínházbeli előadásra a Békeffy–Kellér páros, hogy a nagyasszonynak főszerepe lehessen. Az eredeti darabban erről szó sincs. Ott nem Cilike a szerep neve, hanem Anhilte, és a primadonna sem Verecki Szilvia, hanem Sylvia Varescu. Viszont az orfeumkedvelő úr itt is Feri – de természetesen von: Feri von Kerekes. Nos, hogy Bad Ischl idén se maradjon magyar szereplő nélkül, Feri bácsit, az éjszakai élet szépségeit és a szép lányokat kedvelő férfiút Németh Sándor játssza, mind a tizennégy előadáson. Ennyiszer kerül ugyanis színre A csárdáskirálynő augusztus végéig. A mosoly országa tizenegy előadást kap.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel