Klézsei tánczene furulyán

-TÉKA-

2002. 08. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varázslatosan pergő moldvai tánczene ejti rabul az embert Hodorog András és Legedi László István, a két klézsei hagyományőrző furulyás virtuóz játékát hallva. A Keleti-Kárpátok peremének hagyományokban gazdag, mintegy élő néprajzi múzeumként működő vidéke, a moldvai csángóság szülőföldje elevenedik meg Hodorog és Legedi Serény magyaros című közös lemezén.
A klézsei furulyamuzsika két nagymesterét széles körben ismerik, a legtöbb moldvai táncházas zenész tőlük vagy az ő felvételeikről tanult. Most azonban nemcsak adatközlőként mutatkoznak be, hanem megcsillogtatják kiváló előadókészségüket és magas fokú technikai tudásukat is. Mindkét muzsikusnál családi hagyomány a furulyajáték, Hodorog nagyapjától, Legedi édesapjától tanulta a zenélés fortélyait.
A lemez értékét azonban mégsem pusztán az adja, hogy eredeti dallamokat hallunk egyenesen a tiszta forrásból, hanem az a közel hatvanpercnyi egyszerre autentikus és megszerkesztett, színpadra szánt előadás, amitől az egyébként szakmai ízű adatközlő felvétel megtelik élettel és a modern kor részévé válik. Ebben persze nagy szerepe van Balogh Sándornak, a hanghordozón hallható dallamok gyűjtőjének, a lemez szerkesztőjének és zenei rendezőjének, aki mindezt ebben a formában CD-re álmodta.
Segíti ezt a hatást a táncházas gyakorlatnak megfelelő kíséret is: a Kárpátia együttesből ismert Bolya Mátyás kobozjátéka és a szintén moldvai származású Benke Grátzy dobolása legalább olyan hiteles és magas színvonalú produkció. Benke, aki Somoskán született, újkori hagyományőrzőnek számít, hiszen annak ellenére, hogy falujától messze került, szülőföldje népzenéjét műveli magas fokon.
A moldvai tánczene rendkívül nagy népszerűségnek örvend a táncházas törzsközönségnél és azoknál is, akik a néptánccal még csak ismerkednek. Ennek oka az, hogy a moldvai táncok többsége könnyen megtanulható körtánc, a zene pedig erősen ritmizált: a dobkíséret ősi ízt ad a dallamoknak, ami a koboz hangjával együtt hidat jelent a könnyűzene felé is. Emiatt viszonylag sokan tanulnak moldvai zenét, és keresik fel amatőr gyűjtőútjaik során a csángó zenészeket, ezzel is segítve őket magyar identitásuk visszaszerzésében, illetve megtartásában.
A huszonhat különböző táncdallamot tartalmazó lemezen többek között a közismert Tavaszi szél vizet áraszt kezdetű moldvai népdalunk is hallható a táncházasok által kedvelt Gergelytánc, Serény magyaros, Bulgárjászka és Az ördög útja mellett. Ez a CD hasznos lehet azoknak, akik az autentikus furulyajáték díszítéseit, technikai megoldásait szeretnék megismerni, de azoknak is, akik egyszerűen csak élvezetes zenét szeretnének hallgatni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.