Mesterségek ünnepe a budai Várban

2002. 08. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhatodik alkalommal nyitja meg kapuit az idén a Mesterségek ünnepe a budai Vár sajátos hangulatú, történelmi környezetében. Az évente átlagosan százezer látogatót vonzó esemény a magyar élő népi kultúra egyik legjelentősebb fóruma, amely a főváros Szent István-napi búcsújává vált az évek során.
A holnap kezdődő, négynapos programsorozatra és kirakodóvásárra kilencszáz kézművest és iparművészt hívott meg a rendezvényt szervező Népművészeti Egyesületek Szövetsége. A külföldről és a Kárpát-medence egészéből érkező fafaragók, gyékényszövők, kovácsok, fazekasok, hangszerkészítők, szövők, hímzők, kékfestők, csipkeverők, nemezkészítők, szíjgyártók, kerékgyártók, kádárok, kosárfonók, tojásfestők és mézeskalács-készítők erre a célra kialakított műhelyekben látványos bemutatókkal ismertetik meg a látogatókkal a népi tárgyalkotás folyamatát és technikai fortélyait. A kirakodóvásáron kapható kézművesmunkák érdeme, hogy bár hagyományos módon készültek, a modern környezet követelményeinek is megfelelnek, így díszítő funkciójuk mellett a mindennapi élet igényes használati tárgyaivá válhatnak. A gyermekeknek külön kézművesjátszóház működik, ahol a népi mesterségek egyszerűbb fokai sajátíthatók el szakoktatók segítségével.
A rendezvény alatt a számos neves hagyományőrző táncegyüttes és zenekar műsora mellett utca- és bábszínházi előadások, vásári komédiák sora, esténként pedig táncház szórakoztatja a közönséget. Napközben a Magyar Nemzeti Galériában a Bábel trió előadásában bécsi klasszikus muzsika szól, illetve a Musica Poetica ad elő XVI– XVII. századi megzenésített verseket.
Az idei külföldi vendégek Algériából, Hollandiából, Kirgizisztánból, Olaszországból és Üzbegisztánból érkeznek, hogy hazájuk tradicionális népi mesterségeit és portékáit bemutathassák a magyarországi érdeklődőknek. A népi kultúrát bemutató programsorozat magába foglalja a – Szerényi Béla rendezte – hangszerkészítők fesztiválját, amelyen szakmai előadások is elhangzanak a Magyar Nemzeti Galériában.
Az év ifjú mestere, Az év mestere, valamint a Király Zsiga-díjak átadására – a hagyományokhoz híven – augusztus 19-én a népművész-seregszemle programjának részeként kerül sor. A szokásoknak megfelelően az esemény csúcspontját idén is a kézművesmesterek zárónapon rendezett felvonulása és a Mátyás-templomnál az ahhoz kapcsolódó ünnepélyes kenyérszentelés jelenti.
Az idei eseménysorozat központi témájának a játékokat választották, így a Mesterségek ünnepéhez kapcsolódóan augusztus 14-től 25-ig a Magyar Nemzeti Galériában rendezett, nagyszabású Játékmesterek kiállításán több mint hatvan hazai és külföldi játékkészítő mutatkozik be. Az érdekes tárlat anyagát többek között a Játék Céh, a Kiss Áron Magyar Játéktársaság, Néder Norbert, a Míves Ház és a Szórakaténusz Játékmúzeum biztosítja. A kiállítás átfogó képet nyújt a játékok anyag- és formagazdagságáról, valamint a nagy játékkészítő egyéniségekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.