Tizenhatodik alkalommal nyitja meg kapuit az idén a Mesterségek ünnepe a budai Vár sajátos hangulatú, történelmi környezetében. Az évente átlagosan százezer látogatót vonzó esemény a magyar élő népi kultúra egyik legjelentősebb fóruma, amely a főváros Szent István-napi búcsújává vált az évek során.
A holnap kezdődő, négynapos programsorozatra és kirakodóvásárra kilencszáz kézművest és iparművészt hívott meg a rendezvényt szervező Népművészeti Egyesületek Szövetsége. A külföldről és a Kárpát-medence egészéből érkező fafaragók, gyékényszövők, kovácsok, fazekasok, hangszerkészítők, szövők, hímzők, kékfestők, csipkeverők, nemezkészítők, szíjgyártók, kerékgyártók, kádárok, kosárfonók, tojásfestők és mézeskalács-készítők erre a célra kialakított műhelyekben látványos bemutatókkal ismertetik meg a látogatókkal a népi tárgyalkotás folyamatát és technikai fortélyait. A kirakodóvásáron kapható kézművesmunkák érdeme, hogy bár hagyományos módon készültek, a modern környezet követelményeinek is megfelelnek, így díszítő funkciójuk mellett a mindennapi élet igényes használati tárgyaivá válhatnak. A gyermekeknek külön kézművesjátszóház működik, ahol a népi mesterségek egyszerűbb fokai sajátíthatók el szakoktatók segítségével.
A rendezvény alatt a számos neves hagyományőrző táncegyüttes és zenekar műsora mellett utca- és bábszínházi előadások, vásári komédiák sora, esténként pedig táncház szórakoztatja a közönséget. Napközben a Magyar Nemzeti Galériában a Bábel trió előadásában bécsi klasszikus muzsika szól, illetve a Musica Poetica ad elő XVI– XVII. századi megzenésített verseket.
Az idei külföldi vendégek Algériából, Hollandiából, Kirgizisztánból, Olaszországból és Üzbegisztánból érkeznek, hogy hazájuk tradicionális népi mesterségeit és portékáit bemutathassák a magyarországi érdeklődőknek. A népi kultúrát bemutató programsorozat magába foglalja a – Szerényi Béla rendezte – hangszerkészítők fesztiválját, amelyen szakmai előadások is elhangzanak a Magyar Nemzeti Galériában.
Az év ifjú mestere, Az év mestere, valamint a Király Zsiga-díjak átadására – a hagyományokhoz híven – augusztus 19-én a népművész-seregszemle programjának részeként kerül sor. A szokásoknak megfelelően az esemény csúcspontját idén is a kézművesmesterek zárónapon rendezett felvonulása és a Mátyás-templomnál az ahhoz kapcsolódó ünnepélyes kenyérszentelés jelenti.
Az idei eseménysorozat központi témájának a játékokat választották, így a Mesterségek ünnepéhez kapcsolódóan augusztus 14-től 25-ig a Magyar Nemzeti Galériában rendezett, nagyszabású Játékmesterek kiállításán több mint hatvan hazai és külföldi játékkészítő mutatkozik be. Az érdekes tárlat anyagát többek között a Játék Céh, a Kiss Áron Magyar Játéktársaság, Néder Norbert, a Míves Ház és a Szórakaténusz Játékmúzeum biztosítja. A kiállítás átfogó képet nyújt a játékok anyag- és formagazdagságáról, valamint a nagy játékkészítő egyéniségekről.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között