Mesterségek ünnepe a budai Várban

Színvonalas népművészeti tárgyakkal, látványos programokkal várta látogatóit a Mesterségek ünnepe, amelyet tizenhatodik alkalommal rendezett meg az idén a Népművészeti Egyesületek Szövetsége. A budai Vár történelmi környezetében tartott négynapos kirakodóvásár közel kilencszáz kézműves mestere minden évben rengeteg érdeklődőt vonz külföldről is. Az árusok választékából mindenki megtalálhatta a magának megfelelő portékát, hiszen a népi tárgyalkotás összes ágazata felsorakozott az immár hagyományos seregszemlén.

2002. 08. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendezvény idei fő témája a játék volt, s ezzel kapcsolatosan Játék Mesterek címmel rendeztek kiállítást a Magyar Nemzeti Galériában. A főként természetes anyagok – fa, gyapjú, textil, szalma, nád, gyékény, mézeskalács, kerámia – felhasználásával készített játékok közt a legsikeresebbnek Néder Róbert közel kétméteres harangjátéka bizonyult, amelyet a látogatók meg is szólaltathattak.
A tárlat másik nagyszabású alkotása Markó Krisztina három épületmakettja volt, amelyek falapokból és kosárfonó-technikával összefűzött faágakból mintázták meg a diósgyőri, a kőszegi és a nagyvázsonyi várak pontos mását. Az ólomkatonák, bábok, népviseletes babák, babakocsik, kisautók, betlehemek és hintalovak sora mellett a látogatók századeleji fényképekről ismerkedhettek meg régi gyermekjátékainkkal.
Az előző évi kiemelt kézműves ágazat, a hangszerek, illetve a hangszerkészítés idén is fontos szerephez jutott. A hangszerkészítők fesztiváljának keretében számos szakmai előadás és koncert mellett a magyar hangszerészek legjobbjai állították ki hegedűiket, gitárjaikat, lantjaikat, hárfáikat, furulyáikat, dudáikat a galériában.
A kiállításon a klasszikusok mellett a historikus és a népi hangszerkészítők is helyet kaptak, akik a szabadtéri pavilonokban árusították a hangszereket és az azokat megszólaltató CD-ket. Hangszerkészítő műhelyek Magyarországon címmel erre az alkalomra a Magyar Hangszerész Szövetség a hazánkban működő hangszerészeket bemutató dekoratív könyvet is kiadott.
A Mesterségek ünnepére a hazai és a határon túli magyar résztvevők mellett minden évben több külföldi országot is meghívnak, akik a kirakodóvásáron tárgyalkotó népművészetükkel, a színpadokon pedig népzenéjükkel és hagyományos táncaikkal mutattatják be hazájuk tradicionális kultúráját. Idén algírok, hollandok, olaszok, románok, kirgizek, hantik, manysik és üzbégek érkeztek látványos előadásokkal, értékes népművészeti tárgyakkal Budapestre. A budavári palota teraszán felállított színpad előtt egész nap hatalmas tömeg figyelte az igényes műsorokat, ahol a külföldi vendégek mellett magyar hagyományőrző együttesek is felléptek.
A budai Vár számos pontján kialakított színpadokon Magyarország legismertebb és legjobb néptáncegyüttesei és népi zenekarai tartottak előadásokat, táncházat, többek között a Kárpátia, a Kerekes, az Egyszólam, a Söndörgő, a Téka és a Magyar Dudazenekar, a klasszikus zene kedvelői pedig a Magyar Nemzeti Galériában rendezett koncerteket élvezhették. A vásári hagyományokhoz híven az árusok pavilonjai között napközben utcaszínházi és bábos előadások folytak. A kézműves mesterek mellett több helyen a hagyományos magyar gasztronómia egy-egy részlete is bemutatkozott, így a vásári sátrak között magyar étel- és borkóstoló, hagyományos gril-lázs-, valamint vajascukor-készítésre is sor került.
A legtöbb mester látványos műhelyt állított fel, ahol a nézelődők az alkotás folyamatát is megfigyelhették. A gyermekek számára több helyen tartottak kézműves-foglalkozásokat. Az árusoknál nemcsak vásárolni, hanem személyre szabottan rendelni is lehetett, valamint sok helyen az alapanyagok beszerzési helyeiről szintén tájékoztattak. A Népművészeti Egyesületek Szövetsége minden évben folyamatos zsűrizéssel ellenőrzi a résztvevő mesterek munkáit, ezzel biztosítja az állandó minőséget, s így a látogató biztos lehet abban, hogy a Mesterségek ünnepén valódi értékeket talál.
A kézműves-találkozó csúcspontját a hagyományos Szent István-napi ünnepség, a mesterek felvonulása és a Mátyás-templom előtti kenyérszentelés jelentette. Ebből az alkalomból a résztvevő hagyományőrző kézművesek és iparművészek ünnepi menetben haladtak végig a Szent György tértől egészen a Szentháromság térig, ahol a kenyérszentelésre került sor. Ezzel a látványos ünnepséggel vált a Mesterségek ünnepe a főváros augusztus 20-i búcsújává. A rendezvény évente átlagosan százezer látogatót vonz, s köztük igen sok a külföldi turista. Idén, mivel elmaradt az esti tűzijáték a zárónapra valamivel kevesebben érkeztek vidékről, ám az érdeklődők száma így sem csökkent az előző esztendőkéhez képest.
Az év mestere és a Király Zsiga- díjak átadására is mindig a Mesterségek ünnepének keretében kerül sor. A díjakat a Népművészeti Egyesületek Szövetsége bírálja el és adja azoknak, akik az adott esztendőben különösen kimagasló teljesítményt nyújtottak a hagyományos népi tárgyalkotás területén. Az év mestere díjat ez alkalommal a hajdúnánási Reszegi Sándorné szalmafonó népi iparművész vehette át, aki az első női nyertes a legnagyobb hazai szakmai díj történetében. Az év ifjú mestere Kaszás Ákos nyíregyházi nemezkészítő lett, Az év hagyományőrző mestere címet pedig Mihalkó Gyula kalapkészítőnek ítélte a zsűri. A Balmazújvárosból érkezett Mihalkóéknál a kalapkészítés családi hagyomány, a mesterség fortélyait édesapjától tanulta. A nyolc éve alapított Király Zsiga-díjra idén öt kézművesmestert találtak érdemesnek, Beszprémy Katalin és Varga Ferencné hímző, Bordávcsné Kishonti Erika szövő, Mónus Béla fafaragó, F. Tóth Mária kosárfonó népi iparművészeket, akik színvonalas kézműves alkotómunkájuk mellett a hagyományos tárgyalkotás terjesztéséért is különösen sokat tettek. A 2002. évi életműdíjat, az Aranykoszorú-díjat Schneider Imréné hímzőmester kapta a népi mesterségben eltöltött számos évtized munkájának elismeréséül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.