Az örmény nép keresztény hitre térésének történetét viszi színpadra Mihályi Gábor koreográfus a Magyar Állami Népi Együttessel, a Kiscelli barokk romtemplomban rendezett, régi-új zenei napok keretében bemutatott Örmény legenda című művel. A tánckantáta III. Trdat király és az örményeket megtérítő Világosító Szent Gergely idejébe kalauzol minket, felvonultatja a kor történelmi személyiségeit, valamint régi örmény egyházi énekekkel, népdalokkal, néptáncokkal megidézi a keresztény és a pogány vallás szertartásait.
A történet kezdetén, III. Trdat király uralkodása idején az örmények nagyobbik része még nem keresztelkedett meg, s a pogány Anahit istennőnek mutat be zenés-táncos áldozatot, azonban már ekkor feltűnik a színen a hittérítő Szent Gergely és néhány keresztény követője. Trdat király beleszeret Hripszimébe, a Rómából menekült keresztény szűzbe, de a lány nem viszonozza a pogány uralkodó szerelmét. A király dühében leszúrja az őt visszautasító Hripszimét. A vértanúhalált szenvedett szüzet Trdat nővére, a már korábban keresztény hitre tért Khoszrovanduht és leánytársai siratják el. Ezután a király parancsára a katonák üldözőbe veszik a keresztény szüzeket, Szent Gergelyt pedig megkínozzák és börtönbe vetik. A szentnek keresztény asszonyok juttatnak titokban eledelt. Trdat és katonái eközben vígan mulatnak, azonban a lakoma váratlan fordulattal ér véget: mindegyikük arca disznófejjé változik. Szent Gergely meggyógyítja a királyt és kíséretét, akik a csoda hatására megkeresztelkednek.
Az egzotikus történelmi témára épülő darab zenéjét Melis László, az előadás karmestere komponálta. Melis a keresztelkedési jelenetnél felhasználta az örmények ősi keresztény liturgikus énekét, a sarakant, amelyet a jereváni Anna Mailyan énekel autentikus előadásban. A színpadi mű hitelesebbé tétele érdekében az örmény táncokat Aszatur Karapetian, a Jereváni Örmény Állami Népi Együttes vezető koreográfusa vezetésével tanulták meg a budapesti táncosok. A szövegkönyv is hiteles forrásokra támaszkodik: Moldován Domokos és Avanesian Alex a korai Örmény Legendárium, Agathangelosz és Movszesz Chorenaci IV. és V. századi történetírók feljegyzései, valamint dr. Schütz Ödön kutatásai alapján készítette.
A szeptember 5-től kezdve négy napon át megtekinthető tánckantáta előadásain Szent Gergely szerepében Hagymási Kis Zoltánt láthatjuk, III. Trdat királyt Végső Miklós, Harangozó-díjas művészünk alakítja, Szent Hripszime alakját Borbély Beatrix játssza, Khoszrovanduh Bakos Gabriella lesz. A katonákat és a keresztény szüzeket a Magyar Állami Népi Együttes táncosai jelenítik meg. Az előadás zenei része is ígéretesnek tűnik, a hangszeresek Benkő Márta, Boldoghy Kummert Péter, Déri György, Fábry Boglárka, Gyöngyössy Zoltán, Lakatos György, Lengyel Zoltán, Káli Fonyódi Fruzsina, Klenyán Csaba, Szigeti Szilvia és Schlanger Tamás lesznek.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is