Örmény legenda

2002. 08. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az örmény nép keresztény hitre térésének történetét viszi színpadra Mihályi Gábor koreográfus a Magyar Állami Népi Együttessel, a Kiscelli barokk romtemplomban rendezett, régi-új zenei napok keretében bemutatott Örmény legenda című művel. A tánckantáta III. Trdat király és az örményeket megtérítő Világosító Szent Gergely idejébe kalauzol minket, felvonultatja a kor történelmi személyiségeit, valamint régi örmény egyházi énekekkel, népdalokkal, néptáncokkal megidézi a keresztény és a pogány vallás szertartásait.
A történet kezdetén, III. Trdat király uralkodása idején az örmények nagyobbik része még nem keresztelkedett meg, s a pogány Anahit istennőnek mutat be zenés-táncos áldozatot, azonban már ekkor feltűnik a színen a hittérítő Szent Gergely és néhány keresztény követője. Trdat király beleszeret Hripszimébe, a Rómából menekült keresztény szűzbe, de a lány nem viszonozza a pogány uralkodó szerelmét. A király dühében leszúrja az őt visszautasító Hripszimét. A vértanúhalált szenvedett szüzet Trdat nővére, a már korábban keresztény hitre tért Khoszrovanduht és leánytársai siratják el. Ezután a király parancsára a katonák üldözőbe veszik a keresztény szüzeket, Szent Gergelyt pedig megkínozzák és börtönbe vetik. A szentnek keresztény asszonyok juttatnak titokban eledelt. Trdat és katonái eközben vígan mulatnak, azonban a lakoma váratlan fordulattal ér véget: mindegyikük arca disznófejjé változik. Szent Gergely meggyógyítja a királyt és kíséretét, akik a csoda hatására megkeresztelkednek.
Az egzotikus történelmi témára épülő darab zenéjét Melis László, az előadás karmestere komponálta. Melis a keresztelkedési jelenetnél felhasználta az örmények ősi keresztény liturgikus énekét, a sarakant, amelyet a jereváni Anna Mailyan énekel autentikus előadásban. A színpadi mű hitelesebbé tétele érdekében az örmény táncokat Aszatur Karapetian, a Jereváni Örmény Állami Népi Együttes vezető koreográfusa vezetésével tanulták meg a budapesti táncosok. A szövegkönyv is hiteles forrásokra támaszkodik: Moldován Domokos és Avanesian Alex a korai Örmény Legendárium, Agathangelosz és Movszesz Chorenaci IV. és V. századi történetírók feljegyzései, valamint dr. Schütz Ödön kutatásai alapján készítette.
A szeptember 5-től kezdve négy napon át megtekinthető tánckantáta előadásain Szent Gergely szerepében Hagymási Kis Zoltánt láthatjuk, III. Trdat királyt Végső Miklós, Harangozó-díjas művészünk alakítja, Szent Hripszime alakját Borbély Beatrix játssza, Khoszrovanduh Bakos Gabriella lesz. A katonákat és a keresztény szüzeket a Magyar Állami Népi Együttes táncosai jelenítik meg. Az előadás zenei része is ígéretesnek tűnik, a hangszeresek Benkő Márta, Boldoghy Kummert Péter, Déri György, Fábry Boglárka, Gyöngyössy Zoltán, Lakatos György, Lengyel Zoltán, Káli Fonyódi Fruzsina, Klenyán Csaba, Szigeti Szilvia és Schlanger Tamás lesznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.