Musical az Ifiparkról

2002. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legendás Ifipark történetét dolgozta fel zenés színpadi produkciónak Várkonyi Mátyás, aki a darabban a művészet és a politika csatlakozási pontjait jeleníti meg az ifjúsági központ hatvanas-hetvenes évekbeli hangulatát megidézve. Várkonyi szándéka szerint a musical célja egyáltalán nem ennek a kornak a visszasírása vagy nosztalgikus emlegetése, sokkal inkább azt az energiát és tenni akarást keresi, amely az Ifiparkot látogató fiatalokra jellemző volt.
A produkció előadói az 1996-ban megszűnt Rockszínház utódcsapatának tagjai, a jelenleg Sztárock színháza néven működő társulat. A Rockszínház bezárása után ugyanis az ott dolgozó művészek többsége együtt maradt és öt éven át elsősorban külföldön turnézott, most azonban felmerült egy komolyabb hazai bemutatkozás igénye is. Várkonyit a musical kerettörténete már hét éve is foglalkoztatta, akkor azonban a Rockszínház körüli nehézségek miatt nem volt lehetősége a kidolgozásra. Most újra aktuálisnak érezte a darab témáját, amelyet így foglalt össze: „A kultúrát a politika eszközként használja vélt vagy valós céljainak megvalósításához, és amikor feleslegessé válik, kidobja a kukába.”
Várkonyi a musical cselekményét a közelmúlt eseményeit bemutató görbe tükörnek, egyfajta történelmi leckének szánja. A történet a valóságot mindössze a tipikus helyzetek és a jellegzetes személyiségek megjelenítésével érzékelteti, a cselekmény és annak szereplői főként a képzelet szüleményei. Némi utalás persze történik konkrét személyekre is, többek között a Kádár-korszak kultúrpolitikájának fő korifeusára, Aczél Györgyre, őt Stahl elvtárs képében ismerhetjük fel, hiszen a német Stahl szó acélt jelent, akárcsak a Szovjetunió rettegett diktátorának, Sztálinnak a neve. A cselekmény csúcspontján szintén ismerőssé válik a szituáció: a fiatal zenekart csak akkor akarják külföldi turnéra engedni, ha cserébe jelentéseket írnak az út során tapasztalt eseményekről és a csoport fiatal magyar tagjai között zajló beszélgetésekről. Várkonyi a darab írása közben még nem gondolta, hogy ennyire aktuálissá válik a mű ügynökbeszervezési jelenete, amely az utóbbi hetekben a legtöbbet emlegetett témák közé tartozik. A cselekményt hétköznapi történetek és bonyolult szerelmi szálak is átszövik.
A mű társszerzője és dramaturgja Bereményi Géza, aki a prózai részeket alakította át színpadi darabhoz illővé. Musicalről lévén szó, a darab egyik legfontosabb elemét a zene képezi, s ehhez Várkonyi megtalálta a legmegfelelőbb zenekart, a Dr. Feelgood rockegyüttest, amely az erre az alkalomra született huszonöt új számot élőben játssza majd. Az előadáson sok táncjelenetet láthat majd a közönség, ezek elemei elsősorban a rock and rollból és a hatvanas-hetvenes évek jellegzetes táncaiból építkeznek. A darabot Bardóczy Attila rendezésében szeptember 13-án és 14-én tekinthetik meg az érdeklődők az Uránia Nemzeti Filmszínházban kialakított színpadon. Ezzel párhuzamosan a mű bemutatójára készül a zalaegerszegi színház is, az ő előadásukat Paál Gergely rendezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.