Híd szlovákok és magyarok között

A napokban jelenik meg a Ghymes együttes legfrissebb albuma, a Héjavarázs, amely egészen új hangvételével tűnik ki korábbi lemezeik közül. A CD címadó dala a történelem és korunk jellemző tünetét, az állandó ellenségkeresés témáját boncolja. A zenekar december 27-én a Budapest Kongresszusi Központban a Matáv-szimfonikusokkal együtt ünnepi karácsonyi koncertet ad, amelyen az új albumról is megszólal néhány dal.

2002. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonyára nem is találni senkit Magyarországon, aki ne hallott volna a Ghymes együttesről s annak sajátos, egyéni zenei stílusáról. A zenekar jellegzetes hangzásképét a népzene és a rock találkozása határozta meg, de emellett számos, csak rájuk jellemző elemet is kialakítottak, s ezek egybeolvasztásából jött létre a jellegzetes Ghymes-műfaj.
Az együttes tizennyolc évvel ezelőtt alakult négy zeneszerető fiatalember találkozásából, akik eleinte leginkább felvidéki népzenét játszottak táncházakban, de már a kezdetektől fogva saját számokat is írtak – emlékszik vissza Szarka Gyula, aki a zenekarban énekel, bőgőzik, gitározik és számos dal zeneszerzője. „Később egyre inkább arra törekedtünk, hogy lemezeinken csak a saját szerzeményeink szólaljanak meg” – teszi hozzá.
A zenekar kilencedik albuma, a Héjavarázs a napokban kerül a boltokba. Az együttes fúvósa, Buják Andor elmondja, hogy míg a korábbi lemezeken előfordultak régebbi számok is, a mostani CD-n kizárólag új dalokat találunk. „A Ghymes a hangszerelésen és ezáltal a hangzásképen is változtatott, sőt két új, eddig nem használt hangszert is hallhatunk a Héjavarázson, a basszus- és az elektromos gitárt” – mondja Pukkai Attila, a cimbalmos. „Ezeket a hangszereket már alkalmaztuk Hobóval közös produkciónkban, a Bakaballadában, de önálló lemezünkön még nem szerepeltek. Természetesen a két új gitár is ránk jellemző módon, »ghymesesen« szólal meg, a ránk jellemző zenei környzetbe építettük be a két modernebb hangszert” – fejti ki. A zenekar azokat a számokat tartja jónak, amelyek minden hallgatásnál tudnak újat adni. Úgy érzik, korábbi lemezeik ezért voltak sikeresek, ezt a Héjavarázs esetében is sikerült elérni. Szarka Gyula a címadó dal kapcsán elmondja, hogy az új lemez szövegeiben, mondanivalójában nagyon mély és időszerű kérdéseket boncolgat. A Héjavarázs című tömör, négysoros dal az örökös ellenségkeresésről szól, amely az egész világ hozzáállására jellemző. Ugyanis hiába szabadulunk is meg a láncainktól, mindig keresünk magunknak új ellenséget.
A Ghymes együttes nemcsak Magyarországon népszerű, hanem szülőföldjén, a Felvidéken is. Szarka Tamás, a dalok szövegírója és többségének zeneszerzője elmondja, hogy Szlovákiában a zene kevésbé fontos részét képezi az emberek életének, mint Magyarországon, Lengyelországban vagy Csehországban, így a zenekar nagyobb igényei miatt ott nehezebben tudnak koncerteket tartani. A magas színvonalú előadáshoz ugyanis viszonylag nagy stábot kell mozgósítani, aminek a feltételeit nehéz előteremteni. Ennek ellenére minden alkalmat kihasználnak, ha meghívják őket akár a magyarok, akár a szlovákok. A Ghymes mindig magyarul énekel, még a szlovák hallgatóságnak is, akik szép számban járnak a koncertjeikre. „Úgy tekintünk magunkra – és ezt nemcsak mi gondoljuk így –, hogy egyfajta híd szerepét töltjük be otthon a szlovákok és a magyarok közt. Szlovákok jelentkeznek, hogy szeretnének megtanulni magyarul azért, hogy értsék a szövegeinket, s nagyon kíváncsiak, milyen mondanivaló bújik meg a zenénk mögött, amiért hajlandóak akár több száz kilométert utazni” – mondja Szarka Tamás.
A Ghymes az idén számos erdélyi hangversenyt is adott, szerepeltek a szentgyörgyi búcsúban, Kolozsvárott, Székelyudvarhelyen és Csíkszeredán, a dévai ferences árvaházban pedig gyermekműsort tartottak. Örömmel vették észre, hogy bár ezek voltak első élő erdélyi bemutatkozásaik, a fiatalok lemezekről már jól ismerték zenéjüket. Kárpátaljára és a Vajdaságba még nem sikerült eljutniuk, bár régóta tervezik, viszont szlovéniai magyaroknak már játszottak. Nagyon sokat jelent számukra felvidéki magyarként muzsikálni a többi elcsatolt területen, érezve a közös határon túli sorsot.
A Ghymes két rendszeres klubestéből a pozsonyi megszűnt, átvette tőlük a Kor-zár együttes. „Kinőttük a helyet, és mivel a Magyar Intézeten belül volt, nem lehetett átvinni máshová” – magyarázza Buják Andor. A Fonó Budai Zeneház Ghymes Klubja viszont egyre szélesebb tömegeket vonz, az utóbbi időben közel hatszázan kíváncsiak rá, és lassan alig férnek el. E népszerű rendezvény a jövő hónapban kivételesen elmarad, mert helyette december 27-én a Budapest Kongresszusi Központban a Matáv-szimfonikusokkal együtt egy nagyszabású karácsonyi koncertet ad a zenekar. Bár az ünnepi téma behatárolja a műsor összeállítását, az új albumról is megszólal majd négy-öt dal. A Héjavarázs lemezbemutató koncertsorozatát tavasszal tartják majd Budapesten és szerte az országban, decemberben pedig egy könyv is megjelenik az együttes tizennyolc éves pályafutásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.