A magyar zsidóság és a politika

2002. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zsidópolitika Magyarországon 1919–1943 a címe Nathaniel Katzburg történészprofesszor húsz évvel ezelőtt angolul megjelent könyvének, amelynek magyar kiadására csak most került sor. A budapesti születésű, 1934 óta Palesztinában, majd a zsidó állam létrejötte után Izraelben élő szerző tanulmánya a két világháború közti zsidókkal kapcsolatos magyar politikai döntéseket elemzi, s a belpolitikai tényezők mellett európai összefüggéseiben is vizsgálja. A fő kérdések: vajon elkerülhető lett volna a holokauszt? Volt-e más választása a világháborús nemzetközi politikai helyzetben hazánknak? „Komoly aggodalmat ébreszt, milyen következményekkel járna a jelenleg viszonylagos biztonságban élő 800 ezer zsidó számára, ha a magyar kormány hátat fordítana Németországnak… a magyar kormány ezen lépésére az ország megszállása lenne a válasz, amelynek eredményeként megsemmisülne az egyetlen még létező nagy európai zsidó közösség” – idézi a könyv a korabeli nemzetközi zsidó szervezetek álláspontját. A tanulmány keresi az alternatívákat, hogyan kerülhette volna el Magyarország 1944 fekete tavaszát. A könyvet a szerző Szinai Miklós és Hanák Péter történészek emlékének ajánlotta.
Katzburg professzort, egykori tanárát Schmidt Mária, a XX. Század Intézet igazgatója, a Terror Háza múzeum főigazgatója és Pelle János történész méltatta a könyv ünnepélyes bemutatóján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.