Vészesen fenyegetik az Álmok álmodói – Világraszóló magyarok című tárlat milliókat érő kölcsöntárgyait a kiállítási csarnokot fedő üvegablakok szigetelésének összeszáradása miatt a beázások. A kiállított műkincsek többsége pótolhatatlan, s ha víz éri őket, visszafordíthatatlan folyamat indul meg: azok a tárgyak, amelyek eddig akár száz évet is kibírtak sérülés nélkül, a felelőtlenség következtében javíthatatlanul károsodhatnak. Ha pedig az elektromos hálózat megsérül, pillanatok alatt többmilliós kár keletkezhet.
A kiállítás anyagának összeállításában részt vevő tudományos szakértők aggódásukat fejezték ki, és levelet juttattak el szerkesztőségünkbe, amelyből megtudni, hogy Mizsei Zsuzsa, aki közel fél éve vette át a Millenáris Kiállítás- és Rendezvényközpontot üzemeltető Millenáris Kht. vezetését, nem rendelkezik szakirányú végzettséggel, így feladatának ellátására lényegében alkalmatlan. „Ezt saját maga jelentette ki néhány nappal ezelőtt, amikor közölte, hogy a beázások miatt nem tud felelősséget vállalni a rábízott műtárgyakért, az egyedi muzeális darabokért, világritkaságokért. Fogalma sincs, hogy egy múzeumi szakembernek ilyen esetben hogyan kell eljárnia” – fogalmaznak.
A levél írói építészt is megkérdeztek a beázás okáról és annak elhárítási lehetőségeiről. Ebből világosan kiderül, hogy problémák oka mulasztás volt. „Ilyen műszaki megoldás esetében a világ bármely ipari építményénél a csarnokot fedő üvegablakokat rögzítő szigetelőanyagot, az első meleg nyarat követő hetekben fel kell javítani, az öszszeszáradt szigeteléseket egy alkalommal mindenképpen pótolni kell, s akkor legalább tíz-tizenöt éven keresztül semmifajta beázástól, vízszivárgástól nem kell tartani” – mondja ki az építészi szakvélemény. A szigetelések pótlása elmaradt, holott a Millenáris Kht. ügyvezető igazgatója kinevezésekor a szerződésben felelősséget vállalt azért, hogy az egyedi és felbecsülhetetlen értékű kiállítási tárgyak sértetlenek maradnak, és a zárás után eredeti állapotukban kerülnek vissza tulajdonosaikhoz. A kiállítási komplexum folyamatos karbantartása, a szigetelőanyag feljavítása és a beázás megelőzése, illetve a – már nyáron is észlelt – szigetelési hibák azonnali orvoslása az aktuális ügyvezető igazgató – jelen esetben Mizsei Zsuzsa – feladata, ezek elmulasztásáért a felelősség őt terheli. Mizsei azonban ezt „olyan nyilatkozatokkal óhajtotta megkerülni, hogy minden felelősséget önmagáról a Kisrókus 2000 Kft. egykori munkatársaira kívánt áthárítani” – írják levelükben a szakértők, majd így folytatják: „Ez az eljárás nonszensz, s egyértelműen igazolja, hogy a Millenáris Kht. ügyvezető igazgatója alkalmatlan posztjának betöltésére, a múzeumok és kiállítások vezetésére alkalmassá tevő gyakorlattal nem rendelkezik, ilyen irányú szakképzettsége nincs, így egyet kell értenünk a főhatóságok megállapításaival, erre a posztra megfelelő szakembert kell kinevezni.” A levél írói úgy látják, a bűnbakkeresés nem megoldás, a „nyár óta már eddig is komoly károkat okozó gondatlan igazgatás következtében életveszélyessé vált” Álmok álmodóin „csak a szakértelem és a becsületes vezetői magatartás segíthet”.
Sokan félnek, hogy a tárlat lebontása után a kiállított anyaghoz kapcsolódó tudományos eredmények elérhetősége megszűnik a nagyközönség számára. Ezek eddig ugyanis a kiállítás számítógépein voltak hozzáférhetők. Csörgő Tünde, a Millenáris Programiroda Kulturális Kht. kommunikációs vezetője lapunk kérdésére elmondta, hogy a Millenáris Kht. tulajdonát képező öt tárgy – többek között Kempelen Farkas beszélőgépének – hasznosítása ügyében tárgyalások folynak. A bontás után az installáció alapanyagait elraktározzák, azokat a következő kiállítás alkalmával lehetőség szerint újrahasznosítják. Csörgő szólt arról is, hogy az installáció maga szerzői jogvédelem alá esik, csakúgy, mint a kiállított fotók és filmek is, ezeket a kiállítás céljára és idejére kapta meg a kht. Dokumentálásra megőrizhetik, de tovább nem hasznosíthatják. Az elektronikus könyvtár egy része CD-ROM-ra, illetve a Millenáris honlapjára kerül. A szövegek egy részét a BKV metróállomásainak falaira helyeznék, ez ügyben még folynak a tárgyalások.
A kiállítás körüli bonyodalmakat tetézi az e hónapban bemutatandó kétkötetes katalógus is, valamint a most készülő CD-ROM, amely a tárlat anyagát mutatja be. Az akadémikusok és egyetemi tanárok által a kiállítás előkészítése során feltárt eredményeket összefoglaló publikációkat ugyanis szerkesztve és rövidített formában illesztik be a kiadványokba; az átalakított szövegeket egyetlen tudományos szakértő sem látta, holott a szerződések alapján szerzői jogvédelem alá eső munkákról van szó.
Gulyás Gergely: Újabb hat hónappal meghosszabbítják a lakossági kamatstopot