Táncháztalálkozó a SAP-ban

Az idén minden eddiginél többen voltak kíváncsiak a népzene, a néptánc és a népi mesterségek legnagyobb ünnepére: a XXII. Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár hétvégi programjain több mint tízezren fordultak meg. A Kárpát-medence legnagyobb folkeseményének számító rendezvényen az érdeklődők népművészeti vásár, koncertek, bemutatók, kiállítások, táncházak, filmvetítések és gálaműsorok segítségével ismerkedhettek a hagyományos paraszti kultúra értékeivel.

2003. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazi vásári forgatagra emlékeztetett a hétvégén a táncháztalálkozónak helyet adó SAP Rendezvénycsarnok és Körcsarnok, amelynek még az udvarán is spontán alkalmi táncházakat rendeztek a néptánc szerelmesei. Az érdeklődők minden generációt magában foglaló hatalmas tömege bizonyította: a huszonegyedik század elején is van még igény a népművészet évszázadok alatt megérlelt örök értékeire.
A táncháztalálkozóra érkezőt színes látvány és változatos programkínálat fogadta. A bőség zavarát csak fokozta a közel háromszáz árus: egyik teremben bőrművesek, cipészek, kékfestők, ruha- és nemezkészítők, fafaragók, mézeskalácssütők, keramikusok, kosárfonók, ötvösök és hangszerkészítők tucatjainak igényes portékái közül válogathatott az érdeklődő, a másikban pedig határon túli asszonyok árulták az eredeti viseleteket és használati tárgyakat. A kétnapos rendezvény alatt folyamatosan tánctanítás is folyt, egyszerre két helyszínen is, csaknem minden magyar tájegységet és nemzetiséget érintve, az esti műsorokat követően pedig táncház várta a résztvevőket.
A szombat éjszakai bálnak idén a Fővárosi Művelődési Ház adott helyet, amely előtt még éjfélkor is kígyózó sorokban vártak a bejutásra a táncolni vágyók. A látványos mesterségbemtatók és az Aprók bálja elnevezésű program elsősorban a fiatalabb korosztálynak szólt. A népzeneiskolák is külön program keretében léptek színpadra. Idén kilenc alapfokú intézmény mellett a Váci Zeneművészeti Szakközépiskola és a nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskola népzenét tanuló növendékeit hallhatta a közönség.
A csendesebb környezetre és az igényes muzsikára vágyók számára a legalkalmasabb programnak a népzenei koncertek műsorai és lemezbemutatói ígérkeztek, ahol olyan fiatal művészek csillogtatták meg tudásukat, mint a Kokojza, az Ördöngös, a Kárpátia, az Arasinda és a Zurgó együttes tagjai, akik már számos alkalommal bizonyították népzenei tehetségüket. Kiemelkedő pontja volt a hangversenysorozatnak az Új élő népzene kilencedik korongjának a bemutatója, amely minden évben a Táncház Egyesület pályázatának nyertes felvételeit tartalmazza. Külön koncerttel emlékeztek alakulásuk kerek évfordulójára a jubiláló zenekarok, a huszonöt éves Kalamajka, a húszéves Hegedős, Méta és Kalyi Jag. A legjobb táncosok, az Örökös aranysarkantyúsok és aranygöngyösök is színpadra léptek. Huszonhárom műhely hangszereivel ismerkedhetett a közönség a Magyar Hangszerész Szövetség által szervezett kiállításon és zenés bemutatón. Az Etno-mozi elnevezésű, idén először jelentkező program keretében egész napos filmvetítéssel mutatták be a legjobb hazai néprajzi filmeket, többek között Moczár István Echte Ungarische Souvenir című kilencperces alkotását, amely érdekes kísérletet tesz: a szórakoztató iparággá vált és a valós hagyományoktól vészesen eltávolodott folkturizmust helyezi reflektorfénybe, interjúival és helyszíni felvételeivel ironikusan és hatásosan hívja fel a figyelmet a hazánk népi kultúráját meghamisító és eltorzító, ám magukat hagyományőrzőnek tartó üzleti vállalkozásokra. Bemutatkozott a népzenei élet egyik új szócsöve, a debreceni székhelyű, interneten keresztül sugárzó Folkrádió is, amelynek
www.folkradio.hu honlapján található a legnagyobb hazai folkportál és eseménynaptár. A néptáncosok körében nagy port vert fel lapunk munkatársa, Margittai Gábor néhány kritikus hangú írása, amelyről az elmúlt évben hosszas viták folytak a népzenei szaklap, a FolkMAGazin hasábjain. Ezért a táncháztalálkozó keretében vitadélutánt szerveztek a néptánckritika műfaji és tartalmi követelményeiről és lehetőségeiről Szigetvári József koreográfus és Margittai részvételével, amelybe a táncházi élet jelen lévő szereplői is aktívan bekapcsolódtak.
Gálaműsor zárta mindkét napon a programsorozatot. Szombaton a Martin György Néptáncszövetség rendezésében két nagy tudású táncegyüttes lépett színpadra. A Jászság műsora az együttes különböző tánccsoportjainak tudásából és koreográfiáiból adott ízelítőt, a Budapest Táncegyüttes pedig Zsuráfszki Zoltán Élő Martin Archívum II. – Kalotaszeg című koreográfiáját mutatta be, amelyhez kivetítő segítségével felhasználták az eredeti Martin-gyűjtéseket is. Vasárnap a legkiemelkedőbb hagyományőrzők műsorát élvezhette a közönség a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség rendezésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.