Húsz éve halt meg a magyar és az európai néptánckutatás kiemelkedő egyénisége, a táncfolklorizmus nemzetközi rangú tudósa, Martin György, akinek gyűjtései, kutatásai és elemző tanulmányai Bartók munkásságának jelentőségéhez mérhetők. A hét végén két rendezvényen emlékeztek a nemzetközileg elismert néptánckutatóra.
Pénteken a Martin György Néptáncszövetség szervezésében a Magyar Színházban Gyűjtőúton – Martin György emlékezete címmel tartottak ünnepi műsort. A nem hivatásos táncszakma legjobbjai léptek színpadra, változatos és életszerű koreográfiákkal. A műsor rendezője, Diószegi László igyekezett minden Martin által gyűjtött területet legalább néhány percre felvillantani, a néptánckutató szellemiségét és gyűjtéseinek hangulatát eredeti Martin-filmfelvételek háttérvetítésével idézték meg. Az előadás előtt Kallós Zoltán Kossuth-díjas és Corvin-lánccal kitüntetett népzenekutató, Martin György barátja és gyűjtőtársa méltatta a táncfolklorista életművét. Kallós elmondta: Martin önzetlenül és fáradhatatlanul dolgozott a magyar kultúra felszínre hozásáért. Hitt abban, hogy az anyanyelv mellett mindenkinek van egy zenei anyanyelve is, s ehhez társulnia kell az ahhoz tartozó tánckultúrának is. Kallós Martin Györgyöt, aki eddig még egyetlen hivatalos kitüntetést sem kapott hatalmas munkájáért, posztumusz elismerésre javasolta.
A hét végi Tedd ki a pontot! VII. nemzetközi legényesversenyt, valamint a hozzá kapcsolódó fotókiállítást és emlékműsort szintén Martin György tiszteletére rendezték a Bartók Táncegyüttes és a Budapesti Művelődési Központ szervezésében. A nagy népszerűségnek örvendő legényesversenyen mindig egy adott adatközlő filmre vett táncfolyamataiból mérkőznek meg a versenyzők, az idén Kallós György „Duka” válaszúti legényes táncosának ritka és sűrű magyarja jelentette a kötelező anyagot. Az erdélyi legényes tánctípus a kelet-közép-európai táncdialektus legvirtuózabb, leggazdagabb formakincsű férfi szólótánctípusa, amelynek stílusos előadása nagy felkészültséget igényel a táncosoktól.
A rendezvény fővédnökségét a szintén válaszúti születésű Kallós Zoltán vállalta el, az eseményt megtisztelte jelenlétével Borbély Jolán, Martin György özvegye is. Az idei versenyt Busai Norbert nyerte, a második helyezést Pál Mihálynak, a harmadikat pedig a közönségdíjas Onodi Attilának ítélte a szakmai zsűri (Varga Zoltán koreográfus, Könczei Árpád koreográfus, Pálfy Gyula, az MTA Zenetudományi Intézetének munkatársa). A versenyhez kapcsolódó fotókiállításon Martin 1961-es válaszúti gyűjtéséről készült fényképekkel ismerkedhettek meg az érdeklődők, a műsorban pedig felléptek Martin egykori kedves adatközlői Ördöngősfüzesről és Inaktelkéről, valamint az alapításának negyvenötödik évfordulóját ünneplő Bartók Táncegyüttes tagjai.
Kést szorított egy nő nyakához a tatabányai férfi, aztán megerőszakolta