Martin György emlékezete

2003. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húsz éve halt meg a magyar és az európai néptánckutatás kiemelkedő egyénisége, a táncfolklorizmus nemzetközi rangú tudósa, Martin György, akinek gyűjtései, kutatásai és elemző tanulmányai Bartók munkásságának jelentőségéhez mérhetők. A hét végén két rendezvényen emlékeztek a nemzetközileg elismert néptánckutatóra.
Pénteken a Martin György Néptáncszövetség szervezésében a Magyar Színházban Gyűjtőúton – Martin György emlékezete címmel tartottak ünnepi műsort. A nem hivatásos táncszakma legjobbjai léptek színpadra, változatos és életszerű koreográfiákkal. A műsor rendezője, Diószegi László igyekezett minden Martin által gyűjtött területet legalább néhány percre felvillantani, a néptánckutató szellemiségét és gyűjtéseinek hangulatát eredeti Martin-filmfelvételek háttérvetítésével idézték meg. Az előadás előtt Kallós Zoltán Kossuth-díjas és Corvin-lánccal kitüntetett népzenekutató, Martin György barátja és gyűjtőtársa méltatta a táncfolklorista életművét. Kallós elmondta: Martin önzetlenül és fáradhatatlanul dolgozott a magyar kultúra felszínre hozásáért. Hitt abban, hogy az anyanyelv mellett mindenkinek van egy zenei anyanyelve is, s ehhez társulnia kell az ahhoz tartozó tánckultúrának is. Kallós Martin Györgyöt, aki eddig még egyetlen hivatalos kitüntetést sem kapott hatalmas munkájáért, posztumusz elismerésre javasolta.
A hét végi Tedd ki a pontot! VII. nemzetközi legényesversenyt, valamint a hozzá kapcsolódó fotókiállítást és emlékműsort szintén Martin György tiszteletére rendezték a Bartók Táncegyüttes és a Budapesti Művelődési Központ szervezésében. A nagy népszerűségnek örvendő legényesversenyen mindig egy adott adatközlő filmre vett táncfolyamataiból mérkőznek meg a versenyzők, az idén Kallós György „Duka” válaszúti legényes táncosának ritka és sűrű magyarja jelentette a kötelező anyagot. Az erdélyi legényes tánctípus a kelet-közép-európai táncdialektus legvirtuózabb, leggazdagabb formakincsű férfi szólótánctípusa, amelynek stílusos előadása nagy felkészültséget igényel a táncosoktól.
A rendezvény fővédnökségét a szintén válaszúti születésű Kallós Zoltán vállalta el, az eseményt megtisztelte jelenlétével Borbély Jolán, Martin György özvegye is. Az idei versenyt Busai Norbert nyerte, a második helyezést Pál Mihálynak, a harmadikat pedig a közönségdíjas Onodi Attilának ítélte a szakmai zsűri (Varga Zoltán koreográfus, Könczei Árpád koreográfus, Pálfy Gyula, az MTA Zenetudományi Intézetének munkatársa). A versenyhez kapcsolódó fotókiállításon Martin 1961-es válaszúti gyűjtéséről készült fényképekkel ismerkedhettek meg az érdeklődők, a műsorban pedig felléptek Martin egykori kedves adatközlői Ördöngősfüzesről és Inaktelkéről, valamint az alapításának negyvenötödik évfordulóját ünneplő Bartók Táncegyüttes tagjai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.