Moldva XVIII. századi etnikai és kulturális sokszínűségét idézi meg a Kárpátia zenekar Moldvahon sorozatának első, Vásár című lemeze, amelynek bemutatója ma este hétkor kezdődik a Marczibányi Téri Művelődési Központban. Az eMeRTon-díjas együttes hosszas kutatómunka és XVI–XVII. századi források tanulmányozása után egy fiktív 1782-es jászvásári piaci forgatagot jelenít meg, amelyben szóhoz jut szinte minden népcsoport, amely abban az időben megfordult Moldvában. Így a csángó zene mellett bolgár, görög, oltján, moldvai, bukovinai és máramarosi dallamok újrafogalmazásai is gazdagítják a lemez anyagát – mondja Bolya Mátyás, az együttes vezetője. „Az összeállítás asszociáción alapszik, nehéz lenne bizonyítani, hogy az adott dallam megszólalhatott-e az elképzelt vásárban, de nem is ez a célunk. Ez egy valós fikció, amelyben a saját gondolatainkat fogalmaztuk meg Moldváról” – teszi hozzá.
A Kárpátia zenekar öt éve alakult, többségében a Zurgó együttesből kivált táncházas zenészekből. Új lendületet adott az együttesnek a Söndörgőből érkező Eredics Dávid és Buzás Attila. Tavaly megsokszorozódott az alkotási kedv a zenekarban, ennek eredményeképpen született meg legújabb lemezük, amelynek már a folytatását tervezik. A Kárpátia tudatosan törekszik a zenei profizmusra, ezért fontos követelménynek tartják a kottaolvasási és összhangzattani alapismereteket, s ezeket tanítványaiktól is elvárják.
Az együttes reformtörekvéseinek eredménye a Kárpátia Teaház, amelyet minden hónap első szombatján tartanak a Marczibányi Téri Művelődési Központban. „Azokat az igényeket és elképzeléseket szeretnénk megvalósítani, amelyek hiányoznak a hagyományos táncházakból. A mai lemezbemutató koncerten a Kárpátia együttes hét tagja mellett Szokolay Dongó Balázs és az együttes egykori tanára, Balogh Sándor is közreműködik.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről