Japánról a legtöbb embernek az egzotikum, a több ezer éves tradíciók és a hagyományos japán művészet jut eszébe. Azonban amennyire hagyományőrző a japán nép, akkora szorgalommal és szakmaisággal veti bele magát az európai kultúra megismerésébe, így aztán a tudomány és a művészet minden területén jelen vannak és maradandót alkotnak. A kortárs japán üvegművészet az európai ember számára jóformán ismeretlen. A hét végén megnyílt kiállítás egyedülálló, korábban hasonló méretű anyag nemcsak hazánkban, hanem a térségben sem volt látható. Az október 3-ig látogatható kiállításon a modern köntösbe bújtatott tradicionális japán formák, mint például a Rimpa-stílusú fadobozok és a díszes szertartási urnaüveg változatai mellett a hagyományhoz nem köthető alkotásokat is megtaláljuk, többek között az üvegből készült párnákat, a brüsszeli csipkére emlékeztető szövött üvegszobrokat és különböző elvont témákat ábrázoló üvegképeket.
Szurek Ágnes, a tárlatnak helyet adó Üvegpiramis Galéria igazgatója elmondta: a japán üvegalkotások nem hasonlíthatók sem az európai, sem az amerikai stílusirányzatokhoz, s úgy érzi, a XXI. század üvegművészetében Japánnak fontos szerep jut. „A japán ember egész másként viszonyul a természethez, mint az európaiak, s ez a fajta természetszeretet, a szépség és a hagyomány iránti örökös vágyakozás ugyanúgy megtalálható a most kiállított modern alkotásokban, mint a hagyományos japán művészetben” – mondja Szurek. A kiállítás létrehozásában Szurek mellett fontos szerepet vállalt Itomi Shinobu, a magyarországi Japán Kulturális Központ ügyvezetője, valamint Fujita Kyohei mester, a Japán Művészeti Akadémia tagja, a Japán Üvegművészek Szövetségének tiszteletbeli elnöke, akik a megnyitót személyes jelenlétükkel is megtisztelték.
Matsumoto Kauzo, Japán magyarországi nagykövete megnyitó beszédében elmondta, hogy a két ország politikai, gazdasági és kulturális kapcsolatai jók, s láthatóan erősödnek. Lapunk kérdésére Matsumoto kifejtette: Japán hosszú idő óta Közép-Európából Magyarországgal ápolja a legszorosabb viszonyt, s ezért a térségben élő japánok közül hazánkban laknak és tanulnak a legtöbben. „Sajnos, a tv2 Micuko című műsora a törekvéseinkkel ellentétes irányba mutatott, emiatt a a nagykövetség és a Magyarországi Japánok Szervezete is tiltakozott” – tette hozzá. Matsumoto sajnálatát fejezte ki, hogy hazánk visszamondta részvételét a 2005-ös aichi világkiállításon. Bár első körben úgy tűnt, a jövő áprilisban esedékes japán virágkertészeti kiállításon sem vesz részt Magyarország, a nagykövet elmondta: újra- tárgyalják a döntést, s Japán még bízik a pozitív válaszban.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről