Emlékülést tartottak tegnap a veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban Vajkai Aurél néprajztudós születésének 100. évfordulója alkalmából. A huszonöt előadásból álló néprajzi konferenciával egy időben a helyszínen Vajkai Aurél-emlékkiállítás nyílt. Vajkai a néprajz szinte minden területét jól ismerte, a népi építészettel, a népi orvoslással, a pásztorkodással, az ősfoglalkozásokkal, a népi közlekedéssel és szállítással, a fotográfiákkal, a népi vallásossággal, a néphittel, a képzőművészettel, a szépirodalommal, számos falu monográfiájával, valamint a borászattal egyaránt foglalkozott – erről tanúskodtak tegnap az előadások.
Vajkai jóformán az egész Kárpát-medencét bejárta, hiszen Kolozsváron született, de a középiskolát már Kassán, az orvosi egyetemet pedig Budapesten végezte, ahol egyben néprajzi kutatómunkába is kezdett.
Később számos múzeum igazgatója, majd pedig a Néprajzi Múzeum munkatársa és a Néptudományi Intézet tanára lett. A II. világháború alatt Erdélyben kutatott. Néprajzi művei mellett jelentősek zenekritikái, valamint Szabó István írót is ő fedezte fel és segítette kezdetben.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten