Maradtunk, akik voltunk

Csak az egészség meglegyen címmel júliusban a miskolc–diósgyőri Kaláka-fesztiválra megjelenik a 34 éves Kaláka együttes legújabb CD-je. A szokatlan borítójú zenekorong kapcsán a dalokról, a megtett és a még a Kossuth-díjas muzsikusok előtt álló életútról beszélgettünk Gryllus Dániellel, a Kaláka vezetőjével.

Frang Gizella
2003. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változott-e a zenekar stílusa is az új CD-vel?
– Szerettünk volna valamilyen mai, izgalmasabb kiállítást. A felvételeket is mai technikával készítettük, a hangképben, a versválasztásban is bizonyára ott van, hogy ez egy 2003-as Kaláka-CD. Dorka lányom barátnője, Pócsik Anita készítette a fotókat és Rózsa Szonja a grafikát: a címlapon kis képeken a négyes egy-egy pillanatképe van. Hátulra került a zsánerfotó, belülre pedig az Ernst Jandl Zenemű két kézre című versét kísérő kézmozdulataink. A Születésnapomra című József Attila-verset a 32. születésnapunkon mutattuk be, az előbb említett Jandl-költeményt gyerekműsorokban is játsszuk régóta, de eddig nem jelent meg lemezen, mert igazából nem gyerekvers. Petőfi Pató Pál ura másfél éves, Csokonai Tartózkodó kérelmét nagyon régen zenésítettük meg, van harmincesztendős, mégis alig játszottuk. A Shakespeare-szonett egészen új, Arany Zách Klárájának megzenésítése a 70-es évek második felének koncertjeiről való. Új a Kosztolányi-, a másik József Attila- és a Keszely-, Radnóti-, Ady-, valamint a Somlyó Zoltán-versmegzenésítés. Az Elszálltak… című Kányádi-költemény feldolgozása, bár régi kedvencünk a vers, annyira friss, hogy a dal most a stúdióban állt össze. Weöres Sándortól a „Fülemüle, fülemüle, gyönyörü” a közelmúltban született, eddig csak koncerteken játszottuk, a címadó Kiss Anna-vers, az Öreg legények pedig Gryllus Vilmos nótája volt, de mostanra „elkalákásodott”.
– Öregnek érzik magukat a legények?
– Ez a költemény agglegényekről – öreg legényekről – szól, de mi is beleléptünk a zenekari öregkorba, s mondogathatjuk már, hogy „csak az egészség meglegyen”. Szerencsére sokan vannak legények, akik megérik az ötvenen felüli éveket, de a zenekarok életkorában a 34 éves aktív együtt muzsikálás jelentősnek mondható. A Kaláka-fesztivál, amelyen bemutatjuk a CD-t, már a huszonnegyedik…
– A zenekari tagok érzése szerint az idő múlásával változott-e a hangzás, változott-e az ízlés, és változott-e a közönség elvárása?
– Talán velünk együtt a nóták is megfontoltabbakká, nyugodtabbakká váltak. A közönségben sokan velünk együtt öregedtek, hozták a gyerekeiket, vannak, akik már az unokáikat. Ők a Kalákát szeretik és ezt a műfajt, az énekelt verseket, amit nem sokan képviselnek. „Idősebb nagybácsiként” nagyon jó a kapcsolatunk a mai huszonévesekkel. A kor adott, nincs választási lehetőségünk, így nem foglalkozunk azzal, hogy ez nehezíti vagy könnyíti a dolgunkat: tesszük, amit lehet, amit kell. Nem azon morfondírozunk, ami elmúlt vagy ami elérhetetlen, hanem ott akarjuk jól érezni magunkat, ahol éppen vagyunk. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a repertoárunk is passzoljon a korunkhoz, megtartva az általunk énekelt, versek adta stílus-skálát.
– Hogyan változtatta meg az életüket a Kossuth-díj?
– Sehogyan. Nagyon szép pillanata volt az életünknek, amit addigi, 30 éves tevékenységünk elismeréseként értékelünk, és nagyon köszönünk, de az idő ezzel nem állt meg. A közönség is az maradt, ami volt. Megerősítést jelentett abban, hogy szükség van arra, amit csinálunk, de ettől nem lettünk sem jobbak, sem népszerűbbek.
– És a politika?
– Ha mi az eltelt harmincnégy évben mindig valamilyen politikai hátszéllel jutottunk volna előbbre, ma már eltűntünk volna a süllyesztőben. Az elismerésünknek egyébként pártállástól függetlenül szinte mindenki örült, ez mutatja, hogy nem napi politikai áramlatokhoz szólunk. A mi eszméink a versválasztásokban és a zenénkben érhetők tetten. A repertoárunk jellege nem módosult az évek alatt, és változásra nem is akart senki kényszeríteni bennünket. Maradtunk, akik voltunk: a Kaláka.
***
Folkfesztivál. Július 10–13. között rendezik meg a XXIV. Kaláka-folkfesztivált a diósgyőri várban. A programban többek között július 10-én 17.30-kor a városháza udvarán a Kaláka és az Esztenás együttes ad koncertet. Július 11-én, pénteken a diósgyőri várban 17 órától hajnalig két színpadon lép fel a Szigony, a Söndörgő, a Szalonna és barátai, Horváti Kata, a Fláre Beás együttes, a Técsői banda (Ukrajna), a Republik, a Fanfara Bácioi (Románia), a Vagabond Band.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.