Mandache Aurél nevét talán kevesen ismerik, pedig a moldvai hegedűmuzsika legjelentősebb hagyományőrző alakja, sem a gyűjtők, sem a moldvai zenével foglalkozó táncházas zenekarok nem kerülhetik ki felvételeit. A kiváló hegedűs idén ünnepli 70. születésnapját, s ebből az alkalomból kétrészes CD-sorozatot tervezett vele az Etnofon Népzenei Kiadó, amelynek első korongja már megjelent a lemezboltokban.
Egyéni hang, virtuozitás, könynyed játéktechnika – ezek jellemzik Mandache Aurél hegedülését, aki a lemezen a Kárpátia Zenekar kíséretében muzsikál, mivel egykori zenésztársai már nem élnek. A tehetséges muzsikus tizenhat éven keresztül volt a bákói zenekar tagja, s együtt játszott a híres prímással, Ion Dragoijal is. Megjárta Hollandiát, Marokkót, Törökországot és Indiát. Mandache repertoárjában egyaránt megtaláljuk a csángó magyar és a román dallamokat, mivel a két nép egymás mellett éléséből fakadóan mindkét etnikum báljaira hívták játszani a virtuóz prímást.
A lemezen a táncokat három csoportra osztva hallhatjuk. Az első tizennégy szám a csángók dallamkincséből válogat, a középső három tánc balkáni típusú, de akad köztük bánáti eredetű is, a befejező hat pedig részben bánáti, részben saját kreáció nyomán létrejött szerbákat és horákat tartalmaz.
A lemez szerkesztője és zenei rendezője, Balogh Sándor ismét remek munkát végzett: a stúdióhangzás és a jó kísérőzenekar megtette hatását, s így a szakembereknek készült kopott és fénytelen adatközlő felvétel helyett olyan színpadképes produkciót kapunk, amely egyben gyűjtésnek is minősül.
Mandache hegedűje úgy szólalhat meg, ahogy megérdemli: átgondolt, kidolgozott és kigyakorolt kísérettel, mint ahogy egykor fénykorában játszott a mesterprímás a bákói zenekarral. Bolya Mátyás a kobozkíséretet úgy alakította ki, hogy ahhoz felhasználta az idős hegedűs visszaemlékezéseit régi zenésztársa játékmódjára. Rugalmas, könnyen alkalmazkodó zenésznek bizonyul Mandache a lemezen, hiszen a Kárpátia tagjaival úgy játszik, mintha évtizedek óta együtt muzsikálnának és egymás minden rezdülését ismernék. Természetesen ehhez kellettek a Kárpátia kiváló muzsikusai is, akik Mandachéval együtt a lemezen
keresztül is élővé varázsolják a zene hangulatát. Mandache és
a Kárpátia hajlékonysága és zeneszeretete első hallásra felejthe-
tetlenné teszi a moldvai hegedűzenét.
(Mandache Aurél hegedül, Hegedűs tánczene – Moldva, Etnofon Népzenei Kiadó, EDR-CD 062)
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban