Csángó muzsika virtuóz technikával

2003. 07. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mandache Aurél nevét talán kevesen ismerik, pedig a moldvai hegedűmuzsika legjelentősebb hagyományőrző alakja, sem a gyűjtők, sem a moldvai zenével foglalkozó táncházas zenekarok nem kerülhetik ki felvételeit. A kiváló hegedűs idén ünnepli 70. születésnapját, s ebből az alkalomból kétrészes CD-sorozatot tervezett vele az Etnofon Népzenei Kiadó, amelynek első korongja már megjelent a lemezboltokban.
Egyéni hang, virtuozitás, könynyed játéktechnika – ezek jellemzik Mandache Aurél hegedülését, aki a lemezen a Kárpátia Zenekar kíséretében muzsikál, mivel egykori zenésztársai már nem élnek. A tehetséges muzsikus tizenhat éven keresztül volt a bákói zenekar tagja, s együtt játszott a híres prímással, Ion Dragoijal is. Megjárta Hollandiát, Marokkót, Törökországot és Indiát. Mandache repertoárjában egyaránt megtaláljuk a csángó magyar és a román dallamokat, mivel a két nép egymás mellett éléséből fakadóan mindkét etnikum báljaira hívták játszani a virtuóz prímást.
A lemezen a táncokat három csoportra osztva hallhatjuk. Az első tizennégy szám a csángók dallamkincséből válogat, a középső három tánc balkáni típusú, de akad köztük bánáti eredetű is, a befejező hat pedig részben bánáti, részben saját kreáció nyomán létrejött szerbákat és horákat tartalmaz.
A lemez szerkesztője és zenei rendezője, Balogh Sándor ismét remek munkát végzett: a stúdióhangzás és a jó kísérőzenekar megtette hatását, s így a szakembereknek készült kopott és fénytelen adatközlő felvétel helyett olyan színpadképes produkciót kapunk, amely egyben gyűjtésnek is minősül.
Mandache hegedűje úgy szólalhat meg, ahogy megérdemli: átgondolt, kidolgozott és kigyakorolt kísérettel, mint ahogy egykor fénykorában játszott a mesterprímás a bákói zenekarral. Bolya Mátyás a kobozkíséretet úgy alakította ki, hogy ahhoz felhasználta az idős hegedűs visszaemlékezéseit régi zenésztársa játékmódjára. Rugalmas, könnyen alkalmazkodó zenésznek bizonyul Mandache a lemezen, hiszen a Kárpátia tagjaival úgy játszik, mintha évtizedek óta együtt muzsikálnának és egymás minden rezdülését ismernék. Természetesen ehhez kellettek a Kárpátia kiváló muzsikusai is, akik Mandachéval együtt a lemezen
keresztül is élővé varázsolják a zene hangulatát. Mandache és
a Kárpátia hajlékonysága és zeneszeretete első hallásra felejthe-
tetlenné teszi a moldvai hegedűzenét.
(Mandache Aurél hegedül, Hegedűs tánczene – Moldva, Etnofon Népzenei Kiadó, EDR-CD 062)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.